Zachowajmy ostrożność podczas transakcji internetowych

    Internet to wygodny i coraz powszechniejszy sposób robienia zakupów. Warto jednak pamiętać o tym, że zakupy w sieci zawsze wiążą się z ryzykiem. Policja apeluje o ostrożność i czujność, gdyż ofiarą oszustów może paść zarówno kupujący, jak i sprzedający.

Reklama

   Najczęściej ofiarą oszustów padają osoby robiące zakupy w sieci. Jednak w ostatnim czasie pokrzywdzony został mieszkaniec powiatu łańcuckiego, który na jednym z portali ogłoszeniowych, wystawił do sprzedaży części samochodowe. „Zainteresowany” zakupem oszust wyłudził od sprzedającego ponad tysiąc złotych.

   To już kolejny przypadek, kiedy ofiarą oszustów padają osoby chcące sprzedać swoje rzeczy przez Internet. Mechanizm tych przestępstw jest zazwyczaj podobny. Z wystawiającym towar, za pomocą e-maila lub komunikatora internetowego, kontaktuje się potencjalny kupiec. Oszust przez dłuży czas prowadzi konwersację, aby zdobyć zaufanie sprzedającego. Często podaje się za obcokrajowca, a adres doręczenia przesyłki znajduje się poza granicami kraju. To ma później tłumaczyć wysoki koszt transportu przesyłki, jaki zgadza się ponieść kupujący.

   Po wstępnych ustaleniach, oszust za pomocą sfałszowanej informacji bankowej, przekazuje sprzedającemu, że na jego konto przelał całą umówioną kwotę wraz z opłaconym transportem. Jednak, aby pieniądze zostały odblokowane i zaksięgowane, sprzedający musi dokonać przelewu na rachunek firmy transportowej, która rzekomo ma odebrać towar. Dokonując tej transakcji pokrzywdzony przelewa pieniądze na konto oszusta, sam natomiast nigdy nie otrzymuje żadnych pieniędzy. 

   Pamiętajmy, że wystawiając towar do sprzedaży, również możemy stać się celem ataków.

KPP Łańcut

Post Author: Adam Kunysz