Odsłonięcie tablicy pamiątkowej chorwackiego bana Josipa Jelačicia w Łańcucie

   Wczoraj, 16. października br. w 220 rocznicę urodzin wybitnego chorwackiego przywódcy, głównodowodzącego wojsk chorwackich generała Josipa Jelačića,  odbyła się w Łańcucie  uroczystość odsłonięcia  pamiątkowej tablicy wmurowanej w południową elewację budynku dawnego Kasyna Urzędniczego przy ul. Kościuszki. Organizatorami wydarzenia na które przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych byli: Ambasada Republiki Chorwacji i jej Konsulat Honorowy w Krakowie, Muzeum-Zamek w Łańcucie  i Urząd Miasta Łańcuta. Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonał Ambasador Republiki Chorwacji  Tomislav Vidošević w towarzystwie Konsula Honorowego Pawła Włodarczyka.

Reklama

   Mając na uwadze tę symboliczną rocznicę, zamierzeniem Ambasady Republiki Chorwacji i jej Konsulatu w Krakowie, który obejmuje swym działaniem województwo podkarpackie, było  przybliżenie społeczności polskiej postaci  J. Jelačića oraz jego kontaktów  z politykami polskimi tamtego okresu, podczas  pobytu w Łańcucie, gdzie został skierowany do służby w 3 pułku dragonów stacjonującym w naszym mieście.

   Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, jej uczestnicy przeszli do Sali Balowej Muzeum-Zamku, gdzie  podczas Wieczoru Chorwackiego profesor Akademii Techniczno Humanistycznej w Bielsku-Białej dr hab. Piotr Żurek wygłosił wykład na temat związków Josipa Jelačića  z Polską i Polakami.

  Wieczór zakończył koncert fortepianowy w wykonaniu młodego pianisty Macieja Kiełpińskiego,  po którym jego uczestnicy wznieśli toast za pomyślność obu zaprzyjaźnionych narodów.

Tekst i zdjęcia: ADAM  KUNYSZ

 

 

 

 

 

 

 

Post Author: Adam Kunysz