Uważajmy na fałszywe linki

Tylko wczoraj do łańcuckiej komendy zgłosiły się dwie mieszkanki powiatu łańcuckiego, które straciły pieniądze podczas internetowych transakcji. Obie podały dane do swojej karty kredytowej na stronie, do której link wysłali oszuści.

Wczoraj, do łańcuckiej komendy zgłosiły się kolejne osoby oszukane podczas internetowych transakcji. Tym razem ofiarą przestępców padły dwie mieszkanki powiatu łańcuckiego. Obie kobiety na jednym z serwisów ogłoszeniowych wystawiły towar do sprzedaży. Oszuści wyłudzili od pokrzywdzonych dane kart kredytowych, a następnie ukradli z ich kont po kilkaset złotych.

Reklama

Obie kobiety padły ofiarą tzw. phisingu, czyli wyłudzenia danych dotyczących m.in.: kont bankowych i kart kredytowych. Mechanizm takich przestępstw jest zazwyczaj podobny. Ze sprzedającą skontaktował się oszust za pomocą jednego z internetowych komunikatorów. Przestępca „zainteresowany” kupnem wystawionego towaru wysłał do pokrzywdzonej wiadomość zawierającą link do fałszywej strony internetowej. Tam ma nastąpić weryfikacja konta sprzedającego poprzez podanie danych karty kredytowej lub zalogowanie się na stronie banku. To wystarczy aby oszuści uzyskali dostęp do naszych pieniędzy. 

Przestępcy coraz częściej wykorzystują fałszywe strony portali aukcyjnych, bankowości internetowej, operatorów płatności, czy  firm kurierskich aby uzyskać dostęp do naszego konta. Dlatego pamiętajmy, aby zawsze weryfikować adres strony, z której wykonujemy płatności elektroniczne. Nie podawajmy również danych z karty kredytowej na stronach internetowych podsyłanych w linkach z niepotwierdzonego źródła czy tez w celu weryfikacji naszego konta, kiedy to my mamy otrzymać zapłatę.

KPP Łańcut

Post Author: Adam Kunysz