Polscy i zagraniczni naukowcy nagrodzeni na Podkarpaciu

   Po raz pierwszy na Podkarpaciu w Sali Balowej w Muzeum-Zamku w Łańcucie odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrodę promującą polskich i zagranicznych naukowców. Nagroda ma rozpowszechnić ich dokonania oraz postać samego patrona –franciszkanina, który odbył pionierską podróż wytyczając szlak do wnętrza Azji w XIII w.

Reklama

  – Myślę, że spędzą Państwo miły wieczór tu na zamku, ale też, że będą mieli Państwo chociaż chwilę poobcować z naszym województwem. Możemy chwalić się naszym dziedzictwem – mówił  marszałek Ortyl, gratulując zwycięzcom tegorocznej edycji nagrody im. Benedykta Polaka.

   Nagrodę główną w kategorii dla Polaka otrzymał dr inż. Wojciech Kołłątaj, konserwator zabytków, związany z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

   Nagrodę główną w kategorii dla Cudzoziemca otrzymali ex aequo: dr Hacer Topaktaş Üstüner (Zakład Języka Polskiego, Uniwersytet w Stambule) – turecka badaczka, która na swoim koncie ma wiele publikacji dotyczących stosunków polsko-tureckich, i jest pierwszą wśród tureckich historyków badaczką władającą językiem polskim; oraz prof. David Frick (Department of Slavic Languages and Literatures, University of California, Berkeley), lingwista i historyk, badacz różnorodności kulturowej i religijnej I Rzeczypospolitej, który szczególną uwagę poświęcił miastu Wilno i Wilnianom.

   Kapituła przyznała także Wyróżnienie Specjalne doktorowi Maciejowi Grzelczykowi (Uniwersytet Jagielloński), w uznaniu jego odkryć sztuki naskalnej na obszarze Tanzanii.

  Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Z ramienia premiera Piotra Glińskiego w uroczystości wzięła udział Magdalena Gawin – podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

  – Chciałabym wszystkich serdecznie przywitać i pogratulować laureatom, a także chciałabym złożyć gratulacje dyrekcji i pracownikom muzeum za to, że zdobyli nagrodę Generalnego Konserwatora Zabytków. Przyjeżdżam tutaj w zasadzie od dziecka i widzę jak to miejsce rozkwita. Bardzo nas to cieszy i życzę Łańcutowi, żeby kwitł w dalszym ciągu – mówiła podsekretarz stanu Magdalena Gawin.

   Historia Nagrody im. Benedykta Polaka sięga 2014 roku. Wtedy to na łęczyckim zamku podpisano porozumienie pomiędzy Oddziałem Polskim The Explorers Club, Towarzystwem Naukowym Warszawskim, Starostwem Powiatowym w Łęczycy oraz Urzędem Miejskim w Łęczycy. Powołana wówczas dwunastoosobowa Kapituła nagradza obecnie na corocznej uroczystej gali wybitnych badaczy ziemi, głębin morskich i kosmosu.

   Twórcy Nagrody za cel postawili sobie promocję polskich dokonań eksploracyjnych oraz przypomnienie, poprzez osobę patrona, historycznego znaczenia, jakie kraj nasz odegrał w dziedzinie kontaktów międzykulturowych. Dlatego nagroda ta jest przyznawana w dwóch kategoriach: dla obywatela polskiego oraz dla obcokrajowca zasłużonego we współpracy z badaczami polskimi.

   Muzycznym upominkiem dla laureatów był koncert, którego sponsorem była G2A.COM.

 

MICHAŁ  HUBALA

Biuro Prasowe UMWP

 

 

 

 

 

 

 

Post Author: Adam Kunysz