Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać ks. ppłk Władysława Urbana

W Kościele Parafialnym św. Stanisława odbyła się dzisiaj o godz. 13. uroczysta msza święta poświęcona pamięci ks. ppłk Władysława Urbana, który pełnił posługę duszpasterza w tej parafii, a który zginął z rąk NKWD w Katyniu.  W liturgii uczestniczyli: poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, zaproszeni goście oraz asysta wojskowa. Mszy świętej przewodniczył ks. proboszcz Grzegorz Garbacz, a homilię wygłosił o. Krzysztof Hura – gwardian klasztoru franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej.

Reklama

Po zakończonej liturgii odsłonięta została i poświęcona pamiątkowa tablica znajdująca się w głównym wejściu do świątyni. Podczas apelu  odczytane zostały nazwiska poległych za Ojczyznę duszpasterzy w celu uczczenia ich pamięci. Oddana została salwa honorowa, a przedstawiciele władz uczestniczący w uroczystości złożyli przed tablicą wiązanki kwiatów.

Ks. ppłk Władysław Urban – był zawodowym kapelanem Wojska Polskiego. Seminarium duchowne ukończył w Przemyślu w 1916 r. Pełnił posługę wikariusza w parafiach Krasne i Łańcut. W 1919 r. ochotniczo zaciągnął się do wojska polskiego. Uczestniczył w wojnie z bolszewikami. Od 1921 r. był kapelanem 16. Pułku Ułanów Wołyńskich w Ostrogu. W latach 1925-1939 pełnił funkcję administratora parafii w Złoczowie, a także w Białokrynicy k. Krzemieńca. W wojnie obronnej 1939 r. jako starszy kapelan major przebył szlak bojowy Kresowej Brygady Kawalerii. Trafił do sowieckiej niewoli. Przebywał w obozach w Starobielsku, Kozielsku i więzieniu w Moskwie. Zamordowany w Katyniu. Mianowany pośmiertnie na stopień podpułkownika. W 2009 r. zgłoszony w grupie kapelanów katyńskich na kandydata do procesu beatyfikacji Męczenników Wschodu (1917-1989).

Dzięki kwerendom prowadzonym przez Stowarzyszenie Pamięci Kapelanów Katyńskich udało się odsłonić  nieznaną historię ks. ppłk Władysława Urbana.  14 czerwca 2020 r. Pacławiu, gdzie się urodził, niedaleko sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, odsłonięto upamiętniającą go tablicę. Odsłonięta dzisiaj w łańcuckim Kościele Parafialnym św. Stanisława podobna tablica będzie przypominać parafianom i gościom odwiedzającym świątynię postać tego niezłomnego żołnierza i kapłana.

A.K.

Fot. ADAM  KUNYSZ

Post Author: Adam Kunysz