Przedświąteczne zakupy w sieci – nie daj się oszukać

 
Łańcuccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność podczas robienia zakupów przez Internet. Tylko wczoraj, do komendy zgłosiły się dwie osoby, które straciły pieniądze podczas internetowych transakcji. Ofiarą oszustów padli zarówno kupujący jak i sprzedający.

Internet, to wygodny i coraz powszechniejszy sposób robienia zakupów. Warto jednak pamiętać o tym, że zakupy w sieci zawsze wiążą się z ryzykiem. Szczególnie teraz, gdy w czasie przedświątecznych zakupów, w sieci wzrasta aktywność rożnego rodzaju oszustów. Tylko wczoraj do łańcuckiej komendy zgłosiły się dwie pokrzywdzone przez nich osoby.

Reklama

Pierwsza z nich straciła kilkaset złotych kupując w okazyjnej cenie towar wystawiony na jednym z portali ogłoszeniowych. Po przelaniu pieniędzy kontakt ze sprzedającym nagle się urwał, a ogłoszenie zniknęło z sieci. 

Tysiąc złotych straciła natomiast mieszkanka powiatu łańcuckiego, która sama wystawiła towar do sprzedaży. Z kobietą skontaktowała się osoba pozornie zainteresowana kupnem wystawionego przedmiotu. Oszust prosił o możliwość zapłaty za towar przez portal ogłoszeniowy, a pieniądze miały trafić na konto sprzedającego powiązane z jej kratą kredytową. Aby transakcja doszła do skutku, pokrzywdzona musiała podać do weryfikacji dane karty kredytowej na stronie, którą w linku wysyłał jej przestępca. To wystarczyło, żeby z konta sprzedającej, za pomocą kodów blik, oszust pobrał pieniądze. 

Policjanci po raz kolejny apelują, aby dokonując transakcji przez Internet zachować zdrowy rozsądek. Nie dajmy się ponieść emocjom związanym z tzw. „okazją cenową” i zachowajmy podstawowe środki ostrożności.

Jednocześnie pamiętajmy, aby zawsze weryfikować adres strony, z której wykonujemy płatności elektroniczne. Nie podawajmy również danych z karty kredytowej na stronach internetowych podsyłanych w linkach z niepotwierdzonego źródła. 

KPP Łańcut

Post Author: Adam Kunysz