Straż Pożarna ostrzega. Pożary sadzy w przewodach kominowych groźne w skutkach!!!

W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym od początku września doszło już do 13 pożarów sadzy w przewodach kominowych na terenie powiatu łańcuckiego. Pożary te są bardzo niebezpieczne i stanową zagrożenie dla całego domu, paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym.
 
Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy, przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz toksyczne produkty spalania. Często przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla potocznie zwanym „czadem”.
 
Pożary te spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Przed sezonem grzewczym jak również w trakcie niego należy rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego.
Więcej na temat zagrożeń związanych z pożarami sadzy w przewodach kominowych: https://www.gov.pl/…/pozary-sadzy-w-przewodach..
 
PSP Łańcut

Post Author: Adam Kunysz