Policyjne działania “Bezpieczne ferie”

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, policjanci ruchu drogowego w całym kraju podejmą działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wyjeżdżającym na wypoczynek. Dużą uwagę mundurowi zwrócą na kontrolę autobusów oraz kierowców wiozących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Tegoroczne ferie zimowe w województwie podkarpackim rozpoczną się 14 lutego i potrwają do 27 lutego br. Dla dzieci i młodzieży z kilku innych województw ferie już się rozpoczęły. Dlatego policjanci ruchu drogowego, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującym, działania „Bezpieczne ferie 2022” prowadzą  na terenie całego kraju już od 15 stycznia do końca lutego br.

Reklama

Podkarpacie jest atrakcyjne turystycznie, dlatego wiele osób z całej Polski, w okresie ferii, zdecyduje się odwiedzić nasze województwo. Będzie wiązało się to z nasileniem ruchu na drogach, dlatego podczas prowadzonych kontroli, uwaga policjantów będzie skierowana na autokary i inne pojazdy przewożące dzieci i młodzież.

Oprócz stanu technicznego i wyposażenia pojazdów, funkcjonariusze będą zwracali uwagę na:

  •     stan trzeźwości kierowców,
  •     przekraczanie dopuszczalnej prędkości,
  •     nieprawidłowe wyprzedzanie,
  •     stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów,
  •     zapisy tachografów celem sprawdzenia norm czasu odpoczynku i kierowania,
  •     prawidłowość załadunku bagażu i sprzętu zimowego.

Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostały zimowiska, będzie zdecydowanie więcej policyjnych patroli. Na terenie województwa podkarpackiego wyznaczono punkty kontroli autokarów w ramach działań “Bezpieczne ferie 2022”. W przypadku braku wyznaczonego punktu, organizatorzy wyjazdów lub rodzice mogą zwrócić się o sprawdzenie autokarów w najbliższych jednostkach Policji, najlepiej odpowiednio wcześniej, aby uzgodnić miejsce i godzinę przeprowadzenia takiej kontroli. Wykaz punktów kontroli autobusów, znajduje się poniżej.

Pamiętajmy, aby w czasie podróży, jak również w trakcie zimowego wypoczynku, zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa i kierować się zdrowym rozsądkiem. Korzystając z uroków zimowego urlopu powinniśmy tak postępować, aby nie narażać nikogo na utratę zdrowia czy nawet życia. Ponadto radzimy, aby przed wyjazdem poświęcić dosłownie kilkanaście minut na lekturę ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, co pozwoli na przypomnienie sobie przepisów ruchu drogowego, zapoznanie się ze zmianami, a przede wszystkim zmusi nas do refleksji, co niewątpliwie przydaje się przed podróżą.

Wybierając się na zimowy wypoczynek, kierowcy powinni zadbać również o siebie i przed trasą wypocząć. Jeśli to możliwe, należy rozpocząć podróż w godzinach, w których organizm jest przyzwyczajony do aktywności i najlepiej zanim zaczną się godziny szczytu.

Podczas jazdy zawsze należy zwracać uwagę na innych użytkowników drogi i utrzymywać bezpieczną odległość, zwłaszcza gdy na drogach jest ślisko i zalega śnieg. Do podróży lepiej wybierać trasy częściej uczęszczane, wtedy jest gwarancja, że są odśnieżone i dobrze przygotowane do ruchu. W czasie podróży warto też sprawdzać komunikaty drogowe podawane przez media.

Jazda zimą jest obciążająca dla kierowcy, gdyż trudne warunki drogowe (zaśnieżona, oblodzona jezdnia), opady atmosferyczne (śnieg, marznący deszcz) wymagają większego wysiłku i koncentracji. To powoduje, że kierujący szybciej się męczą, należy więc robić częstsze przerwy w jeździe. Męczące dla prowadzącego pojazd bywa także przegrzane wnętrze samochodu, które dodatkowo może wzmagać senność, dlatego przy okazji postoju trzeba pamiętać o wietrzeniu pojazdu.

Policja przypomina także, by należycie zabezpieczyć samochód. Parkując auto nie zostawiaj w środku żadnych przedmiotów, np. torby. Koniecznie pamiętaj, by nie zostawić dokumentów. Nawet na kilka minut nie zostawiaj kluczyków w stacyjce. Jeżeli masz alarm, nie zapomnij go włączyć.

 

Post Author: Adam Kunysz