Wspomnienie o Bogusławie Kaczyńskim – wielkim znawcy muzyki i animatorze kultury

6 lat temu, 21 stycznia 2016 roku odszedł od nas Bogusław Kaczyński – Honorowy Obywatel Miasta Łańcuta, jeden z najwybitniejszych dziennikarzy muzycznych, krytyk, wielki znawca opery i operetki, a także twórca programów o kulturze. Był osobowością Telewizji Polskiej, znany szerokiej publiczności jako komentator Konkursów Chopinowskich i Koncertów Noworocznych transmitowanych z Opery Wiedeńskiej.
 
Był ulubieńcem publiczności, zdobywcą trzech Wiktorów i Superwiktora, trzech Złotych Ekranów, Nagrody Neapoli. W latach 1980-1990 kierował  Festiwalem Muzyki w Łańcucie.  O niezapomnianych majowych wieczorach i nocach, o pięknej muzyce i o niezwykłych polskich i światowych gwiazdach, prezentujących swą sztukę w przepięknej Sali Balowej łańcuckiego Muzeum- Zamku opowiedział w książce “Łańcut moja miłość”.
 
Przez wiele lat prowadził także słynny krynicki Festiwal im. Jana Kiepury. W 2018 roku na skwerze przed pensjonatem “Wisła” w Krynicy odsłonięto pomnik poświęcony pamięci tego wielkiego znawcy i popularyzatora muzyki operowej. W minionym roku z okazji 60-lecia Muzycznego Festiwalu w Łańcucie odsłonięty został pamiątkowy fortepian, który ma przypominać twórców tego artystycznego wydarzenia, a jednym z nich był właśnie nieodżałowany Bogusław Kaczyński.
 
Na zdjęciu: Bogusław Kaczyński  podczas spotkania z festiwalową publicznością w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie w maju 2013 roku.
 
Fot. ADAM  KUNYSZ
 
 

Post Author: Adam Kunysz