“W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II” – koncert w łańcuckim Muzeum-Zamku

Z powodu obostrzeń spowodowanych pandemią, na ten jubileuszowy XV koncert  Chóru i Orkiestry Kameralnej “Nicolaus” z Kraczkowej “W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II”  melomani czekali aż dwa lata. Ale było warto, bo było pięknie.

Reklama

250. osób zgromadzonych wczoraj wieczorem, 2  kwietnia br., w XVII rocznicę śmierci Papieża-Polaka, na widowni w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie powitało gromkimi brawami chór, orkiestrę i solistów, a przede wszystkim twórcę i dyrygenta tego zespołu – maestro – Zdzisława Magonia.

Historię powstania kraczkowskiej orkiestry przypomniał, witając publiczność i przybyłych gości, prowadzący – redaktor Polskiego Radia Rzeszów, Adam Głaczyński. A wśród gości, którzy uświetniają od lat te koncerty byli: poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, duchowni – ks. biskup Archidiecezji Przemyskiej Stanisław Jamrozek, proboszcz Parafii św. Stanisława-Biskupa w Łańcucie  ks. Grzegorz Garbacz, proboszcz Parafii św. Mikołaja w Kraczkowej ks. Mieczysław Bizior, wicestarosta łańcucki Barbara Pilawa-Kraus i gospodarz łańcuckiego Muzeum-Zamku, dyrektor Wit Karol Wojtowicz.

Pierwszy  koncert papieski odbył się 2. kwietnia 2006 roku w pierwszą rocznicę śmierci  Jana Pawła II. Była to msza g-dur Franciszka Szuberta. Przez tych kilkanaście lat zespół koncertował kilkadziesiąt razy w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech, Austrii, Francji, Bułgarii, Mołdawii, wielokrotnie na Ukrainie. Nagrał też kilka płyt, a jedna z nich na której utrwalona została msza a-moll Józefa Elsnera została nominowana do prestiżowej nagrody Akademii Fonograficznej “Fryderyk”.

W  programie  wczorajszego, ponad dwugodzinnego koncertu usłyszeliśmy: w pierwszej jego części utwory Edwarda Elgara – Ave Verum Corpus i mszę C-dur KV-66 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Na drugą część złożyły się dzieła muzyczne związane z Ukrainą: kompozycja Kiryła Stecenko – Łaska Pokoju i pieśń – “Śliczna gwiazdo miasta Lwowa”. Partie solowe zaśpiewali: Izabela Łukasik (sopran), Aneta Nyrcek (alt) i Artur Nycz (tenor). Na zakończenie wszyscy odśpiewali “Barkę”  ulubioną pieśń Jana Pawła II, która towarzyszyła mu podczas jego pielgrzymek do ojczyzny.

Jubileuszowy koncert “Nicolausa” był także okazją do uhonorowania tych spośród muzyków i solistów, którzy od początku brali udział w papieskich koncertach. Podziękowania, kwiaty i pamiątkowe grawertony  otrzymali także ci , którzy  promowali i wspierali wszystkie edycje tego pięknego  wydarzenia. 

Uczestniczący w koncercie poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, podziękował osobiście dyrygentowi i twórcy “Nicolausa” Zdzisławowi  Magoniowi za jego wkład w to piękne dzieło, jakim są odbywające się w łańcuckim Muzeum-Zamku od 15. lat koncerty “W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II”.

Wczorajszy koncert pod hasłem “Solidarni z Ukrainą” odbywał się pod honorowym patronatem Metropolity Lwowskiego abp Mieczysława Mokrzyckiego, posła na Sejm Kazimierza Gołojucha, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla i Starosty Łańcuckiego Adama Krzysztonia.

Tekst i fot. ADAM  KUNYSZ

 

Post Author: Adam Kunysz