O “cyberprzemocy” z uczniami i rodzicami

Bezpieczeństwo w sieci było tematem serii spotkań, które w tym tygodniu przeprowadzili łańcuccy policjanci. Problem przemocy z wykorzystaniem nowych technologii cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i ich rodziców.

Cyberprzemoc jest coraz częstszą formą przemocy wśród dzieci i młodzieży. Sprawca czuje się w sieci anonimowy i bezkarny. Wykazuje większą śmiałość w ośmieszaniu i dyskryminowaniu innych, bo nie musi stanąć „oko w oko” ze swoja ofiarą. Taka forma przemocy jest szczególnie groźna, gdyż poniżające i kompromitujące treści dostępne są dla wielu osób w bardzo krótkim czasie. Nawet jeśli sprawca zostanie ukarany, wpisy usunięte, to ich kopie i tak pozostają na wielu komputerach.

Reklama

Dlatego łańcuccy policjanci odwiedzają szkoły, aby rozmawiać z uczniami na temat agresji elektronicznej. W tym tygodniu funkcjonariusze spotkali się z wychowankami Szkoły Podstawowej w Handzlówce oraz z Zespołu Szkół w Woli Małej. Młodzież, wśród której coraz częściej dochodzi do cyberprzemocy, z uwagą słuchała o jej formach, odpowiedzialności prawnej oraz o algorytmie postępowania w przypadku styczności ze sprawcą, jak też ofiarą cyberprzemocy. Młodsi uczniowie natomiast z zainteresowaniem oglądali filmy edukacyjne obrazujące zagadnienia internetowego „hejtu”, czy niebezpieczeństwa związanego z niewłaściwym i nieostrożnym korzystaniem z Internetu.

Działania profilaktyczne, dotyczące przeciwdziałaniu cyberprzemocy, kierowane są również do rodziców oraz kadry pedagogicznej. To właśnie często od właściwej reakcji dorosłych zależy, czy uda się szybko zatrzymać internetowy „hejt” wobec dzieci. Dlatego spotkania z dorosłymi słuchaczami są także bardzo ważne. We wtorek, na zaproszenie dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 4, łańcuccy policjanci wzięli udział w wywiadówce. Podczas spotkania z rodzicami, poruszyli temat bezpieczeństwa dzieci w sieci oraz agresji elektronicznej.

Uczniowie, wśród których dochodzi do agresji elektronicznej, często nie zdają sobie sprawy z negatywnych konsekwencji swojego zachowania. Dlatego, tak ważna jest rozmowa na temat odpowiedzialności prawnej oraz algorytmu postępowania w przypadku styczności ze sprawcą, jak też ofiarą cyberprzemocy.

KPP Łańcut

 

 

Post Author: Adam Kunysz