61. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Dziewięć dni Muzycznego Festiwalu w Łańcucie  od 21 maja do 5 czerwca  2022 roku przypada na czas szczególny, w którym muzyka powinna jednoczyć w nadziei na pokój  i  przypominać, że piękno „ucieleśnione”  w muzycznym dziele jest –  „płaszczem dobra”.

Reklama

 Symbolikę tej myśli podkreśli „Wieczór Solidarności z Narodem Ukraińskim” (2 VI)  w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, podczas którego wystąpią artyści z Polski  i Ukrainy. Ale pierwszym akordem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie będzie koncert 21 V,  w Filharmonii Podkarpackiej, którego gościem będzie JOSÉ CURA – światowej sławy argentyński śpiewak, kompozytor i dyrygent znany z oryginalnych kreacji operowych,  w szczególności dzieł Verdiego i Pucciniego. Wybitnemu tenorowi towarzyszyć będzie chorwacko – słoweńska sopranistka  –  Martina Zadro, a Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej zadyryguje Hiszpan – David Giménez. 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej wystąpi także 5. czerwca – na zakończenie Festiwalu. Za pulpitem dyrygenckim stanie wówczas uznany portugalski kompozytor i multiinstrumentalista Rodrigo Leão, określony niegdyś przez Pedro Almodóvara jako „jeden z najbardziej inspirujących kompozytorów na świecie”, który zaprezentuje autorską muzykę filmową.                                                                                                                                                   

W gronie gwiazd Festiwalu pojawi się także BASIA (Barbara Trzetrzelewska) – jedna  z najsłynniejszych polskich wokalistek, które odniosły wielki międzynarodowy sukces. Publiczność na całym świecie doceniła jej unikatowy głos w połączeniu z ciepłymi latynoskimi melodiami i jazzem. 

Podczas koncertu w Filharmonii Podkarpackiej (28 V) Artystce  towarzyszyć  będą znakomici muzycy: Danny White – instrumenty klawiszowe, Giorgio Serci – gitara, Andres Lafone – bas, Ian Kirkham – saksofon, Marc Parnell – perkusja.                                                                        

W sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie będą gościć zarówno  uznane zespoły, jak  i soliści.  22 maja wystąpi Trio Con Brio Copenhagen,  koncertujące w najbardziej prestiżowych salach na świecie  – Carnegie Hall, Lincoln Center, Wigmore Hall, berlińskim Pierre BoulezSaal, Concertgebouw i wielu innych. Zespół zaprezentuje arcydzieła muzyki kameralnej  J. Haydna i F. Schuberta.                                                                                                      

28 maja  będzie można oklaskiwać orkiestrę  z Portugalii, która zagra pod batutą maestro José Ferreira Lobo.  Jako soliści wystąpią  –  hiszpańska mezzosopranistka Sandra Ferrández Penalva i pianista Adriano Jordão. W programie koncertu znajdą się także pełne temperamentu „Noce w ogrodach Hiszpanii” M. de Falli.                                                                                                            

Smakiem dawnej muzyki będzie się można rozkoszować słuchając znakomitego zespołu Berliner Barock Solisten (26 V), złożonego z Filharmoników Berlińskich i czołowych artystów Sceny Muzyki Dawnej. Berliner Barock Solisten, który specjalizuje się  w wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku, przypomni między innymi słynne Koncerty brandenburskie J.S. Bacha.                                                                    

W sali balowej Zamku czeka także na melomanów recital mezzosopranistki – Urszuli Kryger (23 V), znakomitej interpretatorki polskich pieśni autorstwa St. Niewiadomskiego,  W. Żeleńskiego, Z. Noskowskiego i H.M. Góreckiego, które zabrzmią w koncercie poświęconym 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej. Zamek w Łańcucie rozbłyśnie również muzyką W.A. Mozarta. Dwa Koncerty fortepianowe wielkiego klasyka wiedeńskiego usłyszymy w wykonaniu Polish Art Philharmonic, pod batutą Michaela Maciaszczyka oraz pianisty Tomasza Lisa. Ten uznany solista i kameralista ma w swoim artystycznym dossier liczne koncerty m.in. w londyńskim Wigmore Hall.

Ciekawą propozycją będzie także koncert Piotra Barona  w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej 27 maja, wypełniony utworami z płyt „Wodecki jazz” i „Moniuszko jazz”.

Zapraszamy do udziału w tym wielkim Święcie Muzyki – Muzyki, która jednoczy.

Źródło: Filharmonia Podkarpacka

Fot. ADAM  KUNYSZ

Post Author: Adam Kunysz