Realizowany na Podkarpaciu film „IO” Jerzego Skolimowskiego nominowany do Złotej Palmy w Cannes!

„IO” to historia osiołka, zaczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni. Przekazywane z rąk do rąk zwierzę spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych. Historia jest filmową alegorią, opowiadającą o losach zwierzęcia w coraz bardziej zawiłej współczesności. Tytuł filmu „EO”(w wersji polskiej „IO”) nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły. Autorami scenariusza są Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska. W obsadzie zobaczymy m.in. Sandrę Drzymalską, Mateusza Kościukiewicza i Tomasza Organka. Autorem zdjęć jest Michał Dymek, kierownikiem produkcji Marcin Kupiecki. Film jest produkcją Skopia Film.

Reklama

Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego to produkcja, która otrzymała dofinansowanie w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego w 2020 roku. Środki pochodziły z budżetów Województwa Podkarpackiego i Gminy Miasta Rzeszów. Koproducentem filmu jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Za Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy odpowiada Podkarpacka Komisja Filmowa. W poprzednich latach, wśród dofinansowanych produkcji znalazły się takie tytuły jak m.in.: nominowane do Oscara „Boże Ciało” Jana Komasy i „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego, czy też „Sonata” Bartosza Blaschke, nagrodzona niedawno na Festiwalu w Gdyni Nagrodą Publiczności.

Festiwal Filmowy w Cannes to jeden z najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych na świecie. Najważniejszą nagrodą jest tu Złota Palma (Palme d’Or). Właśnie ogłoszono listę nominowanych do 75. edycji Festiwalu (https://www.festival-cannes.com/en/infos-communiques/communique/articles/the-films-of-the-official-selection-2022).

Do tej pory w gronie polskich filmów, które otrzymały Złotą Palmę, są „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy oraz „Pianista” Romana Polańskiego. Sama nominacja dla „IO” to wyróżnienie, nie tylko dla polskiego kina, ale także dla naszego regionu. Zdjęcia do filmu były realizowany w kwietniu 2021 roku na Podkarpaciu, m.in. w Rudawce Rymanowskiej (Ściana Olzy) czy w Stępinie (schron kolejowy).

Jerzy Skolimowski jest laureatem prestiżowych nagród, między innymi Złotego Niedźwiedzia za belgijski film „Start” Nagrody Specjalnej Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes za „Wrzask” oraz Nagrody Specjalnej Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za film „Latarniowiec”. W 2016 roku uhonorowany Złotym Lwem w Wenecji za całokształt twórczości.

Inf. pras.

 

Post Author: Adam Kunysz