Policyjne działania „Bezpieczny przejazd”

 
Wczoraj łańcuccy policjanci prowadzili działania prewencyjno-kontrolne „Bezpieczny przejazd”. Funkcjonariuszy łańcuckiej drogówki spotkać można było w pobliżu strzeżonych i niestrzeżonych przejazdów kolejowych. Głównym celem piątkowych działań było przeciwdziałanie niewłaściwym zachowaniom kierowców przekraczających tory kolejowe.

Policjanci łańcuckiej drogówki systematycznie prowadzą działania prewencyjno-kontrolne na przejazdach kolejowych, znajdujących się na terenie naszego powiatu. Na bieżąco również weryfikowane są zgłoszenia o nieprawidłowościach w oznakowaniu, czy w działaniu sygnalizatorów oraz zapór przed przejazdem kolejowo-drogowym. Celem tych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa w rejonie przejazdów kolejowych i przeciwdziałanie niewłaściwym zachowaniom kierowców.

Reklama

To właśnie głównie z winy kierujących pojazdami często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń, które na torowisku mogą zakończyć się tragicznie. Część kierowców nagminnie ignoruje znak STOP, czy też migające czerwone świtało sygnalizatora. Często również dochodzi do sytuacji wjeżdżania na przejazd w czasie opadania rogatek, co skutkuje uszkodzeniem zapory lub utknięciem pojazdu między opuszczonymi rogatkami. Pamiętajmy, że wjeżdżając na przejazd kolejowy mamy obowiązek zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie zbliża się pojazd szynowy. 

Pamiętajmy również o obowiązujących nas zakazach:
 
  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone; 
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy; 
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
 
Foto KPP Łańcut
 

Post Author: Adam Kunysz