Łańcucka premiera serialu przygodowego „Diabeł Łańcucki”

W ramach obchodów Łańcuckiego Roku Historii Miasto Łańcut, wespół z Miejskim Domem Kultury zaproponowało mieszkańcom premierowy pokaz pilotażowego odcinka serialu przygodowego „Diabeł Łańcucki”.

Reklama

Film wzbudził duże zainteresowanie, a bezpłatne wejściówki rozeszły się błyskawicznie. Na premierę filmu w sobotni wieczór, 30. kwietnia br. przyjechał do Łańcuta Jacek Komuda, autor bestselerowej powieści pod tym samym tytułem, na kanwie której powstał scenariusz filmowej adaptacji, którego on także jest autorem.

Akcja serialu toczy się w Rzeczpospolitej szlacheckiej na początku XVII wieku, kiedy to właścicielem Łańcuta i okolicznych wsi  był  Stanisław Stadnicki, zwany również Diabłem, z racji tego, że toczył stale wojny ze swoimi sąsiadami.  Pilotażowy odcinek, który zaprezentowano w MDK trwał 45 minut, a jego akcja rozpoczyna się od  wędrówki pielgrzymów wracających po latach spędzonych w tureckiej niewoli do kraju.

Zdjęcia do serialu kręcone były w Bieszczadach, na zamku w Krasiczynie, na terenie cerkwi w Piątkowej koło Dubiecka. W filmie, który wyreżyserował Maciej Jurewicz, wzięli udział aktorzy: Radosław Pazura, Piotr Zawadzki, Mateusz Banasiuk, Emilia Sulej, Antoni Sałaj, Michał Białecki, Urszula Nawrot, Wojciech Konikiewicz, Piotr Warszawski, Marek Richter. Producentem serialu jest Fundacja Ułani Króla Jana z Birczy.

A.K.

Fot. ADAM  KUNYSZ

 

 

 

 

Post Author: Adam Kunysz