Wystawa godna jubileuszu

Wczoraj,  6. bm. w Galerii Miejskiego Domu Kultury miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa Tadeusza Machowskiego – artysty, który w swojej pracowni tworzy od pięciu dekad niesamowite obrazy. Było ich tak dużo, że nie pomieściły się w Galerii i część wyeksponowano w Holu MDK.

Reklama

Na wernisaż przybyło kilkadziesiąt osób, wśród nich zaprzyjaźnieni z autorem artyści z Łańcuta, Rzeszowa i innych miejscowości. Wystawę oficjalnie otworzył zastępca burmistrza miasta – Michał Mglej, w towarzystwie Adama Opałki – kierownika artystycznego MDK.

Gratulacje autorowi z okazji jubileuszu jego twórczości artystycznej przekazali m.in: wicestarosta łańcucki – Barbara Pilawa-Kraus, Marzena Kowalska – kurator wystawy, właścicielka Galerii “Marzenie”oraz Iwona Jaworska – miejscowa poetka z Koła Lirycznego “Wena”, która zaprezentowała okolicznościowy wiersz.

W pięknym, blisko 70-stronicowym albumie wydanym z okazji jubileuszowej wystawy, oprócz reprodukcji szkiców, grafik i obrazów, stanowiących przekrój twórczości Tadeusza Machowskiego, znalazł się obszerny wstęp charakteryzujący sylwetkę artysty i jego 50-letni dorobek twórczy, pióra Łukasza Machowskiego – syna autora.

Tadeusz Machowski urodził się w Łańcucie w 1955 roku. Od dzieciństwa pasjonował się sztuką. Przez ponad 20 lat rozwijał swój talent tworząc realistyczne pejzaże i portrety. Następnie zaczął stopniowo odchodzić od realizmu w stronę ekspresjonizmu, aby pod wpływem dzieł artystów działających w latach 40-60-tych XX wieku zacząć tworzyć własny abstrakcyjny styl.

Dzisiaj możemy być zaskoczeni patrząc na jego aktualne prace. Artysta ciągle niespokojny, poszukujący i używający różnorodnych technik, z których wiele jest jego własnymi pomysłami. Prace Tadeusza Machowskiego charakteryzuje dywersyfikacja formy i treści. To sprawia, że jego malarstwo jest trudno jednoznacznie sklasyfikować. W pracach stara się uchwycić część energii i emocji w ruchu, oddać swoje wrażenia, uczucia, obsesje. Manifestuje własny stan emocjonalny i psychiczny.

Intensywność kolorów i kompozycji zadziwia większość krytyków i kolekcjonerów, którzy posiadają ponad tysiąc jego obrazów, głównie w Stanach Zjednoczonych, krajach Unii Europejskiej i w Polsce. Równocześnie zajmuje się grafiką i rzeźbą.

Tylko w ostatnich dziesięciu latach prace Tadeusza Machowskiego znalazły się na 14. wystawach, m.in: w Barcelonie, Tunisie, Lizbonie, Wiedniu, Londynie, Salsburgu czy Nowym Jorku.

Tekst i zdjęcia: ADAM KUNYSZ

Post Author: Adam Kunysz