Uważajmy na oszustów

Telefony od osób podających się za krewnych lub funkcjonariuszy policji do osób starszych z prośbą o pieniądze, to już klasyczna metoda wyłudzeń, stosowana przez oszustów. Seniorzy, chcąc pomóc rzekomemu krewnemu są w stanie przekazać naciągaczom oszczędności całego życia. Do kilkunastu prób oszustwa metodą na „policjanta” doszło wczoraj, 9. maja br. na terenie powiatu łańcuckiego. Na szczęście łańcuccy seniorzy zachowali czujność i nie dali się oszukać.

Wczoraj, łańcuccy policjanci odnotowali kilkanaście zgłoszeń dotyczących próby oszustw. Schemat działania przestępców za każdym razem był podobny. Do mieszkańców naszego powiatu dzwoniła kobieta podająca się za córkę, wnuczkę lub policjantkę. Następnie informowała o wypadku spowodowanym przez osobę najbliższą oraz pytała o możliwość zebrania pieniędzy na adwokata. Na szczęście seniorzy nabrali podejrzeń i sami zweryfikowali informacje o wypadku, która w żadnym przypadku nie była prawdziwa.

Reklama

Seniorzy zachowali czujność i nie dali się oszukać, jednak metoda wyłudzeń na „wnuczka” czy „policjanta”, ciągle jest stosowana przez oszustów wobec osób starszych. Dlatego bądźmy czujni i zawsze zweryfikujmy otrzymane w ten sposób informacje np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny. Pamiętajmy również, iż każda telefoniczna próba podjęcia pieniędzy pod pozorem działań policji bądź innych służb oznacza oszustwo. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 112.

KPP Łańcut

 

Post Author: Adam Kunysz