Noc Muzeów w Markowej

Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum i Skansenu w Markowej z okazji Nocy Muzeów, 20 maja 2022 (piątek) w godzinach 18:00 – 24:00. Oferujemy:

Reklama

– zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem (początek: godz. 18:00, godz. 19:15 i godz. 20:30)

– zwiedzanie Skansenu, w tym Ścieżkę Edukacyjną Chałupa Szylarów.

Dom Szylarów jest nowym eksponatem w Skansenie, jego inauguracja odbyła się 1 września ub. r. Dom ten, pochodzący co najmniej z lat 30-tych XIX wieku, jest świadkiem życia kilku pokoleń Markowian, w tym rodziny Doroty i Antoniego Szylarów oraz ich pięciorga dzieci (Heleny, Zofii, Janiny, Franciszka i Eugeniusza). Szylarowie w czasie okupacji niemieckiej przyjęli pod swój dach siedmioosobową rodzinę Bezemów/Weltzów (Miriam, Rachelę, Shirley/Schindlę, Abrahama, Arona, Leona i Mońka)  – wszyscy przeżyli.

Kulminacyjnym momentem jest pobyt na strychu Chałupy Szylarów, gdzie w latach 1942-1944 mieściła się kryjówka żydowskiej rodziny. Historyczne to miejsce oraz pełna empatii opowieść o trudach ukrywania i bycia ukrywanym pozwalają lepiej poznać specyfikę tamtych dramatycznych lat.

Ścieżka edukacyjna Chałupa Szylarów zaczyna się w Muzeum Ulmów, gdzie prezentowany jest reportaż Bejt znaczy dom Agnieszki Lipskiej i Adama Głaczyńskiego  z Radia Rzeszów,  opowiadający historię domu Szylarów w latach 1942-1944, a jej dopełnieniem jest zwiedzanie tego samego domu w Skansenie.

Post Author: Adam Kunysz