Duże zainteresowanie tegoroczną Nocą Muzeów w powiecie łańcuckim

Noc muzeów to taka wyjątkowa okazja, kiedy muzea w całej Polsce udostępniają oglądającym swoje wnętrza całkowicie za darmo, lub za drobną opłatą.Podczas nocy muzeów organizowane są różnego rodzaju wystawy, pokazy czy warsztaty dla dzieci.
 
W powiecie łańcuckim w minioną sobotę, 14 maja br. można było już od godz. 20.00 zwiedzać Ośrodek Garncarski w Medyni Głogowskiej oraz znajdującą się w pobliżu Galerię Władysławy Prucnal.  Ale to nie wszystko, bowiem organizatorzy przygotowali także inne atrakcje na ten wyjątkowy wieczór.
 
Pokaz toczenia wielkich naczyń na kole garncarskim zaprezentował  Janusz Głowiak, syn słynnego mistrza garncarskiego rzemiosła, nieżyjącego – Stefana Głowiaka. Można było także pokosztować ziemniaków z glinianego kociołka i  tradycyjnych proziaków z blachy oraz zapoznać się z leczniczymi ziołami zbieranymi o północy w okolicach Medyni.  Był także koncert wokalistki Moriah Woods.
 
W Łańcucie po raz pierwszy, tylko w czasie tegorocznej Nocy Muzeów, udostępnione zostało unikatowe w skali kraju muzeum, znajdujące się w klasycystycznym dworku na terenie fabryki wódek. Zgromadzone tam eksponaty to ponad 200-letnia historia łańcuckiego gorzelnictwa związanego z ordynacją łańcucką. Ponad 350 osób miało okazję przyjrzeć się z bliska urządzeniom produkcyjnym sprzed lat, które służyły do wytwarzania m.in. słynnych łańcuckich rosolisów.
 
Dzisiaj podczas Nocy Muzeów w Markowej,  już od godz. 18.00  aż do północy, można będzie  zwiedzać ekspozycję Muzeum Polaków Ratujących Żydów oraz tamtejszy Skansen- Muzeum Wsi Markowa.
 
ADAM  KUNYSZ
Zdjęcia: MAŁGORZATA  WISZ  i autor
 
 

Post Author: Adam Kunysz