XIII Spartakiada Osób Niepełnosprawnych Powiatu Łańcuckiego

18. maja br.  w hali sportowej MOSiR-u odbyła się już po raz trzynasty Spartakiada Osób Niepełnosprawnych Powiatu Łańcuckiego.  Organizatorami tego wydarzenia byli:  Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy Caritas w Wysokiej, Miasto Łańcut oraz Starostwo Powiatowe w Łańcucie. Tegoroczna Spartakiada cieszyła się ogromnym zainteresowaniem organizacji zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami oraz ich przyjaciół i opiekunów. W licznych konkurencjach sportowych uczestniczyło ponad 350 osób.

Reklama

Organizacje, które licznie wzięły udział w Spartakiadzie to działające na terenie powiatu łańcuckiego: Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy Caritas w Wysokiej, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Białobrzegach. Środowiskowy Dom Samopomocy w Rakszawie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Łańcucie, Koło Polskiego Związku Niewidomych w Łańcucie, Dom Pomocy Społecznej w Łańcucie, Dzienny Dom Pomocy Caritas w Łańcucie, Ośrodek Opieki Dziennej w Wysokiej, Świetlica Socjoterapeutyczna Caritas w Łańcucie, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koła Terenowego nr 4 Powiatu Łańcuckiego, Adoń i My – Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Fundacja Contigo  Zakład Aktywności Zawodowej w Woli Dalszej.

Uroczyste rozpoczęcie zmagań sportowych poprzedzone zostało defiladą wszystkich zawodników z poszczególnych organizacji w asyście Orkiestry Dętej OSP z Kraczkowej. Odśpiewano Hymn Państwowy, złożono przysięgi i zapalono Znicz Spartakiady. 

Pośród zaproszonych Gości nie mogło zabraknąć dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej, księdza prałata Artura Jańca, księdza prałata Feliksa Paściaka –  proboszcza parafii Wysoka, księdza seniora prałata Edwarda Śnieżka, Burmistrza Miasta Łańcuta Rafała Kumka, dyrektora Podkarpackiego Oddziału PFRON w Rzeszowie Macieja Szymańskiego, dyrektora Wydziału Polityki Społecznej w Rzeszowie Małgorzaty Dankowskiej, Starosty Powiatu Łańcuckiego Adama Krzysztonia, dyrektora MOSiR w Łańcucie Jerzego Hałki, dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Joanny Dubiel-Sowy, dyrektora Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności Jadwigi Cwynar, dyrektora Niepublicznego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Roberta Tendaja, Burmistrza Miasta Kańczuga Andrzeja Żygadło, przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie – nadkomisarza Pawła Cieślachowskiego oraz młodszego aspiranta Wojciecha Grucy, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Łańcucie Wojciecha Wydrzyńskiego, w zastępstwie dyrektor GOPS w Łańcucie Beata Lew.

Przed zgromadzoną publicznością wystąpiła grupa akrobatyczna z Ukrainy.

Wspólna rozgrzewka rozpoczęła zmagania sportowe. Konkurencje, w których nie liczyły się wyniki sportowe, ale wspólna dobra zabawa, to m.in.: rzut woreczkiem do celu, wyciskanie sztangi leżąc, rzuty piłką do kosza, rzut piłką fitball, unihokej, wyścigi na balonach, kręgle, tenis stołowy, sztafeta drużynowa i oczywiście najważniejsze: drużynowe przeciąganie liny!

O siły do kontynuacji zmagań sportowych zadbali organizatorzy – wspólny posiłek stał się również okazją do nawiązania nowych znajomości.

Impreza sportowa nie mogłaby odbyć się bez nagród i medali. Każdy uczestnik XIII Spartakiady otrzymał pamiątkowy złoty medal, a wszystkie Organizacje –  okolicznościowe statuetki i dyplomy.

Starosta Powiatu Łańcuckiego Adam Krzysztoń i dyrektor PCPR w Łańcucie  Joanna Dubiel – Sowa wręczyli również nagrody i wyróżnienia dla laureatów organizowanego corocznie dla osób z niepełnosprawnościami  powiatowego konkursu na „Najpiękniejszą Kartkę Świąteczną – Wielkanoc 2022”.
Nagrodę specjalną w tym konkursie otrzymał nasz Wychowanek – Szczepan. Gratulujemy!

Tegoroczną edycję Spartakiady wsparło swoją obecnością i nieocenioną pomocą duże grono wolontariuszy: ze Szkolnego Koła Caritas działającego przy Liceum nr 2 w Łańcucie z opiekunem Agnieszką Szpunar, z Niepublicznego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łańcucie pod opieką  Eweliny Olejnik oraz z Medycznej Szkoły Policealnej w Łańcucie z opiekunami  Elżbietą Jaworską,  Jolantą Szpunar i  Olgą Szmuc. Dziękujemy im za to, że zawsze możemy liczyć na ich pomoc!

Impreza sportowa nie może odbyć się bez profesjonalnego konferansjera! Niezawodnie w tej roli od lat sprawdza się  Krzysztof Szczepaniak, któremu dziękujemy za obecność wśród nas.

Każde wydarzenia sportowe organizowane są przy współpracy sponsorów – w tym roku mogliśmy wspólnie bawić się  dzięki hojności Firmy Multifarb Sp. z o.o. z Rzeszowa oraz Firmy PPUH Ankop Anatol Wrona  z Łańcuta.

XIII Spartakiada przeszła do historii! Uśmiechy, dobre słowa i pozytywne emocje na długo pozostaną w naszej pamięci, a złote medale będą symbolem naszego zwycięstwa!

Tekst i zdjęcia: NORW CARITAS  w  WYSOKIEJ

Post Author: Adam Kunysz