Podsumowano akcję pomocy dla Ukrainy

Z dniem 31 maja 2022 r. zakończona została działalność punktu zbiórki darów dla ofiar wojny na Ukrainie, zlokalizowanego w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego w Łańcucie przy ul. Armii Krajowej 51. Nadal pozostanie czynny drugi z magazynów w Łańcucie przy ul. Kolejowej, do którego można przekazywać artykuły spakowane na palety w celu przetransportowania na Ukrainę. Prosimy w tej sprawie kontaktować się pod numerem telefonu +48 609 095 827. Tak jak dotychczas pomoc dla uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie powiatu łańcuckiego prowadzi Caritas Archidiecezji Przemyskiej we współpracy z parafią farną w Łańcucie.

Reklama

Na sesji Rady Powiatu Łańcuckiego w dniu 30 maja 2022 r. w imieniu Fundacji SEMPER FIDELIS na rzecz Archidiecezji Lwowskiej sprawozdanie z działalności złożyli prezes Henryk Rydzik oraz honorowy prezes Kazimierz Gołojuch poseł na Sejm RP. Poinformowali oni, że od 25 lutego br. we współpracy z Caritas Archidiecezji Przemyskiej zostało wysłane 80 transportów z pomocą humanitarną. Były to głównie TIR-y, busy, a w początkowej fazie też autobusy transportujące ludzi do Polski i wracające z pomocą na Ukrainę. Na paletach znalazły się m.in. żywność, leki, środki higieniczne, chemia gospodarcza, odzież, pościel, koce, łóżka, artykuły pierwszej potrzeby. Artykuły dostarczane były przez ludzi dobrej woli, ze zbiórek w szkołach, zakładach pracy oraz przywożone z innych części kraju i zagranicy. Do Łańcuta dotarły transporty m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Holandii. Przekazywane dary dla Ukrainy były sortowane, pakowane i układane na paletach, które wózkiem widłowym były załadowywane na samochody ciężarowe. Z Łańcuta transporty z pomocą humanitarną trafiały do zbiorczego magazynu na terenie Archidiecezji Lwowskiej, skąd prowadzona była dystrybucja do najbardziej potrzebujących osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych. Fundacja pomagała również w transporcie darów zorganizowanym przez Centrum Medyczne w Łańcucie dla szpitala w Stryju.

Ponadto CARITAS wysłała 300 TIR-ów z pomocą humanitarną dla ofiar wojny na Ukrainie –  poinformował na sesji poseł Kazimierz Gołojuch. Starosta Adam Krzysztoń podkreślił, że już w pierwszych tygodniach trwania konfliktu zbrojnego Powiat Łańcucki przekazał używany samochód do transportu lodówki na krew. W sumie trzy takie specjalistyczne aparatury medyczne do przewożenia najcenniejszego lekarstwa, jakim jest krew przekazały władze partnerskiego powiatu Saarpfalz w Niemczech. Były one bardzo potrzebne dla rannych.

Przedstawiciele władzy dziękowali za ofiarność i okazane przez Polaków serce w tych trudnych czasach. Pomocy na tak szeroką skalę nie udałoby się zrealizować bez zaangażowania wielu osób, m.in: pracowników i uczniów Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego w Łańcucie, druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu łańcuckiego, strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie, pracowników Starostwa Powiatowego w Łańcucie, wolontariuszy oraz ludzi dobrej woli.

Fundacja SEMPER FIDELIS na rzecz Archidiecezji Lwowskiej wspiera zarówno ofiary wojny, które pozostały w Ukrainie w zaatakowanym kraju, jak również uchodźców docierających do Polski. Skala pomocy jest wyrazem solidarności z naszymi sąsiadami dotkniętymi tragedią wojny. Dziękujemy za okazane wsparcie.

Tekst: MONIKA  GUZEK
Zdjęcia: ROBERT  KOCHMAN

Post Author: Adam Kunysz