Uważajmy na internetowe inwestycje

Policja ostrzega przed fałszywymi „brokerami” internetowymi, którzy oferują pewny zysk z inwestycji w kryptowaluty czy na międzynarodowym rynku wymiany walut. W ostatnim czasie ofiarą oszustów padł mieszkaniec naszego powiatu, który chcąc zainwestować oszczędności stracił ponad 20 tys. złotych.

Reklama
Wczoraj, do łańcuckiej komendy zgłosił się mieszkaniec naszego powiatu, który padł ofiarą oszustwa. Mężczyzna postanowił przeznaczyć cześć oszczędności na zakup rzadkich monet na jednej ze stron internetowych. W tym celu, przy telefonicznej pomocy konsultanta, pokrzywdzony założył konto na platformie inwestycyjnej. Jednocześnie za namową internetowego „konsultanta” na swoim telefonie zainstalował również „niezbędne” oprogramowanie. 
Inwestor przez kilkanaście dni mógł obserwować niewielki wzrost zgromadzonych na koncie środków. Po pewnym czasie do pokrzywdzonego ponownie odezwali się oszuści proponując dalsze inwestycje. W trakcie dłuższej rozmowy mężczyzna zalogował się z telefonu na swoje konto bankowe celem sprawdzenia posiadanych środków finansowych. To wystarczyło, aby przestępcy zdobyli od niego dane logowania i ukradli z konta ponad 20 tys. złotych. Okazało się, że zainstalowane przez mężczyznę oprogramowanie służyło m.in. do zdalnego sterowanie pulpitem smartfona i przesyłanie danych.  
Policja ostrzega – oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Instalując oprogramowanie polecane przez różnego typu „konsultantów”, dajemy oszustom dostęp do naszego urządzenia, a tym samym do konta bankowego. Dlatego pamiętajmy, aby zawsze sprawdzić jakie oprogramowanie proponują nam zainstalować tzw. „konsultanci”. Jeżeli są to programy służące do zdalnego sterowania naszym urządzeniem czy przesyłania danych przez Internet możemy być pewni, że osoby te chcą nas oszukać. 
 
KPP Łańcut
 

Post Author: Adam Kunysz