W trosce o bezpieczeństwo przebywających nad wodą

 
Łańcuccy policjanci i strażacy prowadzą wspólne działania dotyczące bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Oprócz szeroko prowadzonej akcji prewencyjno-edukacyjnej, wspólne patrole funkcjonariuszy policji i straży spotkać można podczas kontroli niestrzeżonych kąpielisk. 
 
Łańcuccy policjanci i strażacy corocznie biorą udział w ogólnopolskiej akcji prowadzonej pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Funkcjonariuszy prowadzących działania edukacyjno-informacyjne spotkać można w miejscach wypoczynku dzieci i młodzieży, na festynach i piknikach rodzinnych. Głównym celem prowadzonych działań jest propagowanie właściwego zachowania nad wodą, w tym zasad bezpiecznej kąpieli.
 
Wspólne patrole łańcuckich służb mundurowych spotkać można również na terenie akwenów. W powiecie łańcuckim znajdują się dwa baseny otwarte, nie ma natomiast zbiorników wodnych z wyznaczonymi miejscami do kąpieli. To sprawia, że mieszkańcy powiatu często wybierają do ochłody w gorące dni „dzikie kąpieliska”. Nie ma tam ratownika, a głębokość dna w takim miejscu często się zmienia.
 
Przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego funkcjonariusze sprawdzili akweny pod kątem prawidłowego oznakowania dotyczącego zakazu kąpieli. Teraz w ramach kontroli „dzikich kąpielisk” policjanci oraz strażacy będą egzekwować przestrzeganie zakazu, jednocześnie będą uświadamiać osobom wypoczywającym w tych miejscach o grożących im niebezpieczeństwach. Aby ochronić siebie i swoich najbliższych przed kolejną „wodną” tragedią, musimy pamiętać przynajmniej o podstawowych zasada bezpiecznego wypoczynku nad wodą:
 
  * korzystajmy tylko ze strzeżonych kąpielisk, pod nadzorem ratownika i tylko wtedy, gdy wywieszona jest biała flaga;

  * nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu,nie skaczmy do wody, w szczególności na tzw. „główkę” w miejscach nieznanych;

Reklama

  * nie wbiegajmy lub skaczmy do wody rozgrzani, schłodźmy powoli ciało wodą, aby uniknąć szoku termicznego;

  * nie wypływajmy daleko od brzegu.

KPP Łańcut

Post Author: Adam Kunysz