Tour de Pologne znów wjedzie na Podkarpacie

 

To będzie już 79.edycja najważniejszej kolarskiej imprezy w Polsce. Na trasie Tour de Pologne nie zabraknie Podkarpacia. Co więcej, w naszym województwie kolarze spędzą prawie połowę wyścigu. Województwo Podkarpackie będzie partnerem tegorocznej 79. edycji wyścigu. Wczoraj  podczas specjalnej konferencji podpisana została umowa między samorządem województwa a organizatorem touru.

To wydarzenie zawsze przyciąga wielu kibiców, fanów tego sportu. Jest też doskonałą okazją do zaprezentowania naszych regionów, miast, wszystkich dokonań, które my samorządowcy pieczołowicie przygotowujemy. Wyścig Tour de Pologne pokazuje też miejsca ważne z punktu widzenia naszej historii, naszych zabytków, atrakcji, jest to niezmiernie istotna sprawa. Przede wszystkim w tym trudnym czasie, ma pokazać, że tutaj, na Podkarpaciu nie ma wojny, można bezpiecznie do nas przyjechać. Cieszę się, że mamy dobrą współpracę w ramach wyścigu z samorządowcami – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

– Wspólnie tworzymy taką rodzinę kolarską, która przygotowuje to wydarzenie. Ten wyścig odbywa się w ciągu tygodnia, ale cały rok przygotowujemy trasy, rozmawiamy, żeby w tym wyścigu były nie tylko emocje sportowe. Tour de Pologne to jest kolarska liga mistrzów, najlepsi kolarze ze świata wystartują tutaj w Polsce, od strony sportowej mamy wszystko co byśmy chcieli osiągnąć. W ubiegłym roku, w ciągu siedmiu etapów wyścig wyciągnął na ulice, wzdłuż trasy wyścigu, około trzech milionów ludzi. To było wielkie święto kolarstwa, stad pomysł, żeby tę trasę powtórzyć. Każdy etap jest również pokazywany w telewizji niemal od startu do mety. Czyli mamy 5 godzin transmisji telewizyjnej zrobionej w najlepszy sposób w jaki można bo to produkuje TVP wspólnie z firmą francuską i z Francji ściągamy helikoptery, samoloty i ten obraz trafia do ponad 150 państw na całym świecie. Wszędzie będziemy mogli pochwalić się naszym krajem, pokazać przy okazji sportu, że jesteśmy pięknym krajem. To jest wielkie wyzwanie: finansowe i organizacyjne. Cieszę się, że możemy tu przyjechać i dać kibicom wiele radości – powiedział Czesław Lang, szef wyścigu.

W naszym regionie kolarski peleton pojawi się 1 sierpnia. Po starcie w Kraśniku (g. 11.00), kilkanaście minut po 12.00 zawodnicy mają pojawić się w Jarocinie w powiecie niżańskim, a pierwsza podkarpacka premia będzie w Leżajsku, kolejna w Jarosławiu, w Solcy i w Kalwarii Pacławskiej oraz w Gruszowej. Meta 3 etapu zaplanowana została w Przemyślu. 

– Zeszłoroczny etap przemyski zapisał się pozytywnymi zgłoskami w całym wyścigu TdP. Przez niektórych, także przez media był nazywany królewskim, a to przez królewską, wymagającą trasę z wieloma podjazdami. Na każdym etapie, zakręcie, ważnym etapie było widać tłumy turystów. My przygotowywaliśmy informatory, specjalne strefy kibica i mam nadzieję, że w tym roku również staniemy na wysokości zadania i przygotujemy to jeszcze lepiej. Będziemy również ze swojej strony promować to wydarzenie, i na bazie zeszłorocznych doświadczeń przygotujemy tę promocję jeszcze lepiej – powiedział prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

– To bardzo profesjonalnie zorganizowana impreza. To są dziesiątki telefonów i rozmów z panem Czesławem Langiem. Wszystko to robimy dla mieszkańców naszego województwa, bo jak wiemy wiele osób przychodzi na żywo oglądać zmagania kolarzy. Po poprzedniej edycji od wielu osób w Polsce słyszałem pozytywne opinie o tym jak Podkarpacie zostało przedstawione podczas wyścigu. Pięknie pokazało się arboretum, bardzo ładnie prezentowały się forty w Przemyślu, no i wiele osób pytało czy w tym roku również Tour de Pologne będzie na Podkarpaciu – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.

Czwarty etap prowadził będzie z Leska do Sanoka, a kolarze będą mieli do pokonania m.in. tzw. małą pętlę bieszczadzką. Będzie to pole dla popisu dla tych, co lubią górskie ściganie. Premie zaplanowano m.in. w Czarnej Górnej, Ustrzykach Dolnych, Arłamowie i Fredropolu oraz w Leszczawie. Piąty etap rozpocznie się w Łańcucie, a zakończy w Rzeszowie. Choć w linii prostej to raptem kilkanaście kilometrów, wytyczona trasa liczyć będzie 178 km i przebiegać będzie m.in. przez Markową, Dubiecko, Dynów (dwie premie),  Błażową, Kielnarową i Tyczyn. Meta tradycyjnie zlokalizowana zostanie na alei Cieplińskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Marszałkowskiego.

Piąty etap tegorocznego Tour de Pologne to zarazem piąta odsłona tej imprezy w Rzeszowie. Dla nas to jest cały czas ta sama wielka frajda gościć kolarzy w naszym mieście. Pamiętam, jak w 2013 tour był po raz pierwszy w Rzeszowie, z wypiekami na twarzy czekaliśmy na kolarzy w mieście. Bardzo wielu  ludzi przyszło kibicować z rodzinami, ja sam kibicowałem bardzo mocno z całą rodziną. To jest piękny sport i warto zachęcać wszystkich, aby go uprawiać. Dla nas to wielka przyjemność. Będziemy to święto kolarstwa organizować, zapraszać na nie mieszkańców, to będzie wielka promocja kolarstwa. Dodam jeszcze, ze nie wyobrażaliśmy sobie, że  droga miedzy Rzeszowem a Łańcutem może być tak mordercza – mówił Konrad Fijołek  prezydent Rzeszowa.

Wyścig dookoła Polski swoją historię rozpoczął jeszcze w XX-leciu międzywojennym. I edycja odbyła się w 1928 roku. Po wojnie był imprezą wyłącznie amatorską i przegrywał konkurencję ze sztandarową imprezą komunistycznych władz „Wyścigiem Pokoju”. W tamtych czasach jeszcze jako Wyścig Dookoła Polski wielokrotnie meldował się na terenach obecnego województwa podkarpackiego. W 1993 roku jego organizację przejął Czesław Lang, wybitny polski kolarz, zawodowiec, wicemistrz olimpijski z Moskwy. W krótkim czasie już pod szyldem „Tour de Pologne” sprofesjonalizował wyścig i wprowadził do elity kolarskich imprez w Europie. Do dziś jest jednym z najlepiej zorganizowanych i promowanych wydarzeń sportowych w Polsce.  

TOMASZ  LEYKO

Fot. ANNA  MAGDA

Biuro prasowe UMWP

 

 

 

 

 

 

 

 

Post Author: Adam Kunysz