Delegacja Powiatu Łańcuckiego w węgierskim Jászapáti

 W sobotę 20 sierpnia 2022 r. w Jászapáti na Węgrzech delegacja Powiatu Łańcuckiego wzięła udział w uroczystych obchodach Dnia św. Stefana, pierwszego węgierskiego króla i założyciela węgierskiej państwowości. Po ponad dwuletnim okresie przerwy spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią wznowione zostały kontakty z partnerskim Miastem Jászapáti.

Reklama

Jak co roku, główne uroczystości upamiętniające początki państwowości węgierskiej połączone były ze Świętem Nowego Chleba i miały miejsce w kościele parafialnym w Jászapáti. W tym miejscu, od ośmiu lat, w ołtarzu bocznym, w centralnym miejscu świątyni, znajdują się relikwie św. Jana Pawła II, a tuż obok okolicznościowa wystawa upamiętniająca polskiego Papieża, jest też jego obraz i papieska flaga. Polacy dostarczyli też nuty ulubionej pieśni papieskiej „Barka”, którą wegierski organista nauczył się grać, a wierni w czasie Mszy św. po węgiersku ją odśpiewali.

Po nabożeństwie, János Pócs Poseł na Sejm Republiki Węgierskiej zwracając się do polskiej delegacji i licznie przybyłych na uroczystości swoich rodaków, podziękował Adamowi Krzysztoniowi Staroście Łańcuckiemu za pomoc w przywiezieniu papieskich relikwii do Jászapáti oraz za wieloletnią wzajemną współpracę. Przewodnicząca delegacji Halina Golec Radna Członek Zarządu Powiatu Łańcuckiego przypomniała w swoim wystąpieniu skierowanym do węgierskich przyjaciół, że w tym roku obchodzimy dwudziestolecie podpisania deklaracji o współpracy obu samorządów, która nadal będzie kontynuowana. Przekazała też na ręce Ferenca Farkasa Burmistrza Miasta Jászapáti zaproszenie do udziału w tegorocznych wrześniowych Dniach Powiatu Łańcuckiego.

W kolejnej części uroczystości miało miejsce uhonorowanie osób zasłużonych dla Miasta Jászapáti, którzy dobrze służą lokalnej społeczności. Proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Jászapáti poświecił chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów, który został rozdzielony wśród uczestników uroczystości.

Post Author: Adam Kunysz