Wicepremier Kowalczyk w Łańcucie

Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk w czwartkowe popołudnie 25 sierpnia 2022 r. w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie spotkał się z rolnikami, którzy przybyli z całego Podkarpacia. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, które dotyczyły bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce, kontroli fitosanitarnej na granicy, rozwiązań legislacyjnych związanych z dofinansowywaniem produkcji roślinnej oraz zwierzęcej dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych do 50 ha, produkcji bioetanolu, ubezpieczeń na wypadek suszy, nabywania świadczeń emerytalnych przez rolnika bez konieczności przekazywania gospodarstwa.

Reklama

Wicepremier Kowalczyk zwracając się do obecnych na sali samorządowców poinformował, że dwa dni wcześniej Rząd RP przyjął projekt ustawy wsparcia polskich samorządów. Po przyjęciu przez Parlament RP ustawy w przyszłym roku jednostki samorządu terytorialnego otrzymają rekompensaty w związku z rosnącą inflacją. Wsparcie będzie skierowane na obszary małomiasteczkowe i wiejskie, gdzie dodatkowe środki finansowe będzie można wydatkować na wydatki bieżące. Rekompensaty dla samorządu gminnego wyniosą blisko 3 mln zł, a dla samorządów powiatowych będzie to kwota ponad 6 mln zł. Łącznie na ten cel, na rozwój polskich samorządów zostanie wydatkowane z budżetu państwa wsparcie na ponad 13 mld zł – poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk.

W spotkaniu wzięli udział: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, posłowie na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, Andrzej Szlachta i Teresa Pamuła, senator RP Stanisław Ożóg, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch i Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg. W spotkaniu uczestniczyli także:  Marek Uberman przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego wraz z radnymi, Adam Krzysztoń Starosta Łańcucki i pracownicy Starostwa Powiatowego w Łańcucie.

Zdjęcia i tekst: ROBERT  KOCHMAN

Post Author: Adam Kunysz