75 –lecie Wesela Krzemienickiego

Wrzesień w Krzemienicy stoi pod znakiem Wielkiego Jubileuszu Zespołu Regionalnego „Wesele Krzemienickie”. Z tej okazji Gminny Ośrodek Kultury w Czarnej wraz z Zespołem przygotowuje szereg atrakcji. 

Reklama

Zespół  „Wesele Krzemienickie” po raz pierwszy wystąpił przed publicznością w 1947 roku. W swoich widowiskach prezentuje tradycje weselne regionu z przełomu XIX i XX wieku. Zespół zachwyca autentyzmem przekazu dawnych pieśni, tańców, obrzędów i charakterystycznego krzemienieckiego stroju ludowego. 75. rocznica jego działalności to świetna okazja aby przybliżyć mieszkańcom nie tylko dokonania i znaczenie zespołu dla zachowania lokalnej tożsamości, ale również zagłębić się w bogatą historię całej miejscowości.

Już w sobotę 10 września zapraszamy do udziału w grze terenowej, która poprowadzi przez najciekawsze punkty na mapie dziedzictwa kulturowego Krzemienicy. Uczestnicy odkryją na nowo jego niezwykłą historię, z unikalnymi tradycjami, niezapomnianymi smakami oraz wspaniałą międzyludzką więzią i gościnnością na której wszystko się opiera. Zostaną „Odkrywcami krzemienickich tradycji”. W piątek 23 września przygotowywana jest Gala Jubileuszowa, której towarzyszyć będzie wystawa archiwalnych fotografii, rekwizytów obrzędowych, strojów ludowych a także kronik prezentujących 75 lat działalności zespołu.

Głównym wydarzeniem związanym z jubileuszem, będzie jednak zaplanowane na 25 września „Wesele u Marcina” – plenerowe widowisko skierowane do szerokiego grona odbiorców, podczas którego widzowie będą mogli aktywnie uczestniczyć we wszystkich uroczystościach. Zaproszeni zostaną do wzięcia udziału w pochodzie, mszy świętej, organizacji bramy weselnej, tańcach i śpiewach. Całość wydarzenia rozpocznie się o godz. 11.00 przejazdem bryczek przez wieś, z weselnikami ubranymi w stroje ludowe, którzy będą zapraszali mieszkańców do wspólnego świętowania. Po uroczystym orszaku do zabytkowego kościoła w. Św. Jakuba, o godz. 14:00 odprawiona zostanie msza święta w zabytkowym Kościele pw. św. Jakuba z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Powrót weselników po mszy, zostanie „zakłócony” tradycyjnymi krzemienickimi bramami. Powitanie orszaku oraz oficjalne otwarcie „Wesela” nastąpi o godz. 15:30. Wtedy też rozpocznie się część artystyczna wydarzenia. Na scenie oprócz Jubilatów, usłyszeć będzie można zespoły Karczmarze i Dzikie Wino, a także działające w naszej gminie Kremenez Band, Jakubki i Pętelki. Występom towarzyszyć będą warsztaty, pokazy rzemieślnicze i naukowe oraz kuchnia regionalna. Podczas wydarzenia Medyńska Grupa Młodzieżowa zaprezentuje etiudy teatralne przedstawiające m.in. tłuczenie glinianych garnków – jedną z dawnych tradycji weselnych.

Współorganizatorem wydarzenia jest Gmina Czarna oraz Zespół Regionalny „Wesele Krzemienickie” a  partnerem Województwo Podkarpackie.

AGNIESZKA  CIEŚLICKA

 

Post Author: Adam Kunysz