Rodzina Abrahama Segala w Starostwie Łańcuckim

Wczoraj, 7 września  br. Starostwo Powiatowe w Łańcucie odwiedziła rodzina Abrahama Segala, która dzień wcześniej uczestniczyła w uroczystościach w Markowej w składzie: David Segal, Shai Segal, Nadav Nave, Pninit Nave, Tamar Nave i Ram Zeav. Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma przekazał rodzinie Abrahama Segala pamiątkowe zdjęcia ze spotkania z potomkami rodziny Cwynarów.

Reklama

Przed około 80 laty Helena i Jan Cwynarowie wraz z córkami Czesławą i Marią udzielili schronienia w swoim gospodarstwie w Markowej Romkowi Kaliszewskiemu, który w czasach Holokaustu musiał ukrywać się pod takim pseudonimem. W spotkaniu z dziećmi i wnukami Abrahama Segala wziął też udział Roman Graczyk Pełnomocnik Dyrektora ds. Programowych i Rozwoju Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń i Wicestarosta Barbara Pilawa-Kraus przekazali gościom pamiątki, wśród nich przypinki z herbem Powiatu Łańcuckiego. Goście wpisali się do Pamiątkowej Księgi Wpisów Starostwa Powiatowego w Łańcucie.

Tekst i zdjęcia: ROBERT  KOCHMAN

Post Author: Adam Kunysz