Odkrywali Krzemienickie tradycje

Mimo niesprzyjających warunków pogodowych, organizowana 10 września w Krzemienicy gra terenowa cieszyła się dużym zainteresowaniem. W punkcie startowym stawiło się prawie 80 osób – małych i dużych, miejscowych ale także z odległych zakątków Polski. Zaopatrzonych w parasole i płaszcze przeciwdeszczowe i gotowych na nowe wyzwania. A tych nie brakowało. Uczestnicy odwiedzali miejsca bardziej i mniej znane, zagłębiając się w lokalną historię odpowiadali na zadane pytania, brali udział w przeróżnych warsztatach i poznawali lokalne przysmaki.

Reklama

Gra organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Czarnej, Gminę Czarna oraz Wesele Krzemienickie nawiązywała do bogatego dziedzictwa kulturowego miejscowości. Promowała ciągle jeszcze żywe lub odtwarzane krzemienickie tradycje pasterskie, sąsiedzkie i te związane z obrzędami weselnymi. Uczestnicy mogli zobaczyć jak wyglądało ubieranie kołacza, strojenie wiechy czy samemu ulepić z ciasta tradycyjną szyszkę weselną. Wzięli udział we wspólnym smażeniu powideł, poznali smak jedynych w swoim rodzaju krzemienickich pierogów. Dowiedzieli się także o zwyczaju smażenia jajecznicy na ognisku w święto Zesłania Ducha Świętego.

Gracze odwiedzili m.in. zabytkowy kościół pw. Św. Jakuba i mogli odkryć jedną z wielu skrywanych tam tajemnic. Przy okazji wzięli udział w warsztatach, podczas których sami stworzyli świece z wizerunkiem Św. Jakuba. Były także prezentacje płatnerskie w kuźni, prowadzone przez Krzysztofa Panasa.

Na wszystkich którzy zakończyli grę, czekała miła niespodzianka w postaci poczęstunku, losowania nagród oraz koncertu Kapeli Wesele Krzemienickiego. Nagrody dla naszych uczestników zasponsorowali Wake Zone, Muzeum Zamek w Łańcucie, Fundacja Śnieżka oraz Pan Wszywka.

Organizatorzy dziękują:  Państwu Małgorzacie i Kazimerzowi Balawender, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Krzemienicy, Józefowi Pelcowi, Stowarzyszeniu Rozwoju i Twórczości Artystycznej Vive, Bibliotece Publicznej w Krzemienicy, Teatrowi Dramatycznemu, Parafii Krzemienica i Krzysztofowi Panasowi za przygotowanie punktów w grze oraz przeprowadzenie warsztatów, za  serdeczność i  gościnę jaką wykazali się podczas zabawy. Podziękowania kierujemy również do OSP Krzemienica oraz Młodzieżowej  Grupy Pożarniczej Krzemienica za nieocenioną pomoc przy przygotowaniu trasy.

Gra terenowa jest elementem obchodów Jubileuszu 75-lecia Zespołu Regionalnego Wesele Krzemienickie, organizowana w ramach 30. Europejskich Dni Dziedzictwa.  Partnerem wydarzenia jest Województwo Podkarpackie.

GOKiR CZARNA

Post Author: Adam Kunysz