W Miejskim Domu Kultury w Łańcucie odbył się wernisaż wystawy prac rzeźbiarskich „Ziemia” Jana Grabarza. Ojczyzna, ojcowizna, ziemia oraz historia Polski wypełniła hol MDK w postaci rzeźb, płaskorzeźb, a także instalacji poruszających uczucia patriotyczne, dających do zastanowienia się nad tożsamością naszego narodu. Wszyscy zebrani z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali opowieści samego autora. Wystawę otworzył wiceprzewodniczący Rady Miasta, kierownik artystyczny MDK Adam Opałka, który odczytał list gratulacyjny dla artysty od Burmistrza Miasta Łańcuta Rafała Kumka.
W skromnym katalogu wystawy tak o sobie i swojej twórczości napisał autor wystawy.
„Od 35 lat zajmuję się wykonywaniem prac rzeźbiarskich. W tym okresie wykonałem bardzo dużo różnego rodzaju prac w drewnie, glinie oraz innych materiałach. Wykonałem wiele szkiców przekładałem swoje przemyślenia w formy pisane malowane i inne środki wyrazu. W dużej części prace te znalazły swoich nabywców w kraju i za granicą jakąś część posiadam w przydomowej galerii. Tematami moich prac w przeważającej części były i są przemyślenia o życiu, tematy związane z wiarą oraz pięknem otaczającego nas świata. W tym okresie twórczym brałem udział w wielu konkursach na których zdobywałem nagrody i wyróżnienia miałem również wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Wymienię kilka wystaw w których tematami przewodnimi były:
– Wystawa „Dłutem Malowane”- Łańcut MDK
– Wystawa „Życie” – GOK Czara 2012 r.
– Wystawa „Przekaz” – Czarna oraz Rzeszów
– Wystawa „Myśli” – GOK Czarna
– Wspomnienia – Brzóza Królewska
– Wystawy o tematach – „Rodzina” – „W Hołdzie Niepodległej” – „Dom” –
„Miłość” „Ojczyzna” oraz obecna wystawa o tytule przewodnim – „Ziemia”.
Praca w drewnie i innych materiałach, które używam do realizacji różnych projektów daje mi wiele zadowolenia choć nieraz jest trudna, a nawet bardzo ciężka,zajmuje mi wiele czasu i trwa nieraz do późna w nocy. Realizacja szkiców i projektów to moje przemyślenia na różne tematy i zagadnienia. Praca twórcza jest dla mnie ważna, gdyż transformację moich przemyśleń wkładam w realizowane projekty. Tymi przemyśleniami chciałbym się z wszystkimi podzielić, a nawet nieraz mocno krzyknąć przesłanie ponieważ „Życie” to nie tylko konsumpcja i użycie. W pracach rzeźbiarskich można przekazywać ważne przesłania i można przemawiać do odbiorców, inspirować, a nawet nieraz krzyknąć wywołując refleksję, otrzeźwienie i ukierunkowanie na dobro i piękno. Moim zdaniem tak właśnie powinna działać sztuka czyli konstruktywnie a nie destrukcyjne sacrum a nie profanum – czyli w stronę dobra oraz pozytywnych wartości”.
Jan Grabarz