Nagroda Starosty Łańcuckiego – Statuetka św. Michała Archanioła dla Zdzisława Magonia

 

Wczoraj po wieczornej mszy świętej w Kościele Parafialnym św. Stanisława-Biskupa odbyła się uroczysta gala inaugurująca Dni Powiatu Łańcuckiego. Dwadzieścia lat temu rozpoczęła działalność Kapituła, która co roku przyznaje  nagrodę –  Statuetkę   św. Michała Archanioła Patrona Miasta i Powiatu Łańcuckiego dla osoby szczególnie angażującej się na rzecz lokalnej społeczności.  Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Starosta Łańcucki – Adam Krzysztoń. Pierwszą honorową statuetkę wręczono Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II na Placu św. Piotra w Rzymie  podczas pielgrzymki samorządowców i mieszkańców Ziemi Łańcuckiej.

Reklama

Kapituła przyznała już statuetkę następującym osobom: Felicjan Dzierżanowski, Władysława Prucnal, Franciszek Frączek, Barbara Salicka, Jan Bury, Bogdan Dudek, Mieczysław Nycz, Zygmunt Kluz, ks. Władysław Kenar, Zofia Turosz, Roman Skomra, Edward Krauz, Józef Bosak, Roman Bijak, Tadeusz Świątoniowski, Józefa Kogut, Mateusz Szpytma, Tadeusz Gwizdak, Józef Szczęch oraz Kazimierz Gołojuch.

W  tym roku o to zaszczytne wyróżnienie ubiegało się 9 osób: Bogusława Bieniasz – Kierownik Zespołu Tańca Nowoczesnego “Gracja”, Zenon Buk – kierownik Zespołu Regionalnego “Wesele Krzemienickie”, Anna Burghardt – działaczka społeczna, inicjatorka działań patriotycznych podejmowanych na terenie Żołyni, Anna Golba – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Soninie, Stanisława Kuźniar – świadek w procesie beatyfikacyjnym sług bożych Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi, Irena Kraska – działaczka Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Łańcucie, Zdzisław Magoń – muzyk, kierownik chóru i orkiestry “Nicolaus” z Kraczkowej, Łukasz Wais –prezes Centrum Medycznego w Łańcucie i Małgorzata Wisz – dyrektor Ośrodka Garncarskiego w Medyni Głogowskiej.

 Laureatem tegorocznej edycji Nagrody Starosty Łańcuckiego – Statuetki św. Michała Archanioła został Zdzisław Magoń. Tegoroczny laureat nagrody jest przede wszystkim muzykiem, ale również pedagogiem, wychowawcą kilku pokoleń muzyków. W 2004 roku założył i został kierownikiem artystycznym, a zarazem dyrygentem Chóru i Orkiestry Kameralnej “Nicolaus”, z którymi wielokrotnie zdobywał wyróżnienia w konkursach, na festiwalach i przeglądach chórów i orkiestr. Jest pomysłodawcą i dyrygentem 15 koncertów „ W hołdzie Janowi Pawłowi II“. Od 2007 r. pełni funkcję prezesa Zarządu Towarzystwa Muzycznego w Kraczkowej, a od 2006 r. kapelmistrzem Orkiestry Dętej OSP w Husowie. Lata działalności z orkiestrami wypełnione były występami w kraju i poza jego granicami.

Swoim zaangażowaniem, wieloletnią pracą dydaktyczną z młodzieżą, profesjonalizmem i determinacją, oraz propagowaniem muzyki klasycznej wśród mieszkańców powiatu, zasłużył na miano wybitnej osobowości Ziemi Łańcuckiej.

Fot. ADAM  KUNYSZ

Post Author: Adam Kunysz