Uroczyste ślubowanie klas mundurowych

W piątek 30 września 2022 roku odbyło się uroczyste ślubowanie klas mundurowych Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie. Dwa lata pandemii przerwały tę chlubną tradycję, dlatego do ślubowania przystępowali także uczniowie klas drugich i trzecich. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Farnym w Łańcucie. Mszę celebrował ksiądz płk Marian Homa oraz wikary parafii Łańcut – Podzwierzyniec – ksiądz Piotr Długi. Po mszy uczniowie szkoły wraz z zgromadzonymi gośćmi przeszli na dziedziniec Muzeum – Zamek w Łańcucie, gdzie nastąpiło uroczyste ślubowanie. Całość uroczystości uświetnił występ Orkiestry Dętej z Husowa pod batutą kapelmistrza Zdzisława Magonia, tegorocznego laureata Nagrody Starosty Łańcuckiego Statuetki Św. Michała Archanioła.

Reklama

W tym miejscu warto powiedzieć kilka słów na temat klas mundurowych naszej szkoły, które na stałe wpisały się w wizerunek Łańcuta i regionu. Uczniowie tych klas zaznaczyli swą obecność poza granicami naszego województwa a nawet kraju. Kadeci chętnie i z zaangażowaniem włączają się we wszystkie akcje charytatywne. Biorą udział w uroczystościach patriotycznych w Łańcucie, powiecie i województwie. Za swoją działalność szkoła została odznaczona: Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, medalem Pro Memoria, przyznawanym przez Urząd Kombatantów i osób represjonowanych oraz medalem za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Jako jedyna szkoła w Polsce zostaliśmy uhonorowani nagrodą „Świadek Historii” przyznawaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

Na wstępie uroczystości zabrała głos dyrektor szkoły Renata Chudzicka, która powitała wszystkich przybyłych gości- przedstawicieli władz samorządowych i powiatowych oraz przedstawicieli służb mundurowych – wojska, policji i straży.

Następnie kadeci złożyli uroczyste ślubowanie.

Ja uczeń klasy mundurowej ślubuję służyć wiernie Rzeczpospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Strzec honoru kadeta polskiego. Bronić dobrego imienia szkoły. Pilnie i z zaangażowaniem zdobywać wiedzę i umiejętności. Służyć bliźnim w potrzebie . Nigdy nie zawieść pokładanych we mnie nadziei. Tak mi dopomóż Bóg”

Po ślubowaniu nastąpiła defilada oddziałów i pododdziałów z klas mundurowych. Na czele Kompanii Honorowej Natalia Pliś uczennica klasy 4 liceum. Poczet sztandarowy w składzie : Dominik Witek, Amelia Cebula, Alicja Uryć, Natalia Filip i Diana Krynicka uczniowie klasy 4 liceum

Ostatnim punktem uroczystości był poczęstunek w szkole – tradycyjna wojskowa grochówka, po którym nastąpiły otrzęsiny klas pierwszych.

Post Author: Adam Kunysz