Oszukane podczas internetowej sprzedaży

Po ponad tysiąc złotych straciły w weekend dwie mieszkanki powiatu łańcuckiego. Obie kobiety, na jednym z portali ogłoszeniowych, wystawiły towary do sprzedaży i padły ofiarą tzw. phisingu, czyli wyłudzenia danych dotyczących m.in. konta bankowego. 

To już kolejne przypadki kiedy ofiarą oszustów padają osoby chcące sprzedać swoje rzeczy w internecie. Tym razem ofiarami przestępców padły dwie mieszkanki powiatu łańcuckiego. Obie kobiety wystawiły do sprzedaży rzeczy na popularnej, internetowej platformie handlowej. Obie też straciły ponad tysiąc złotych. 

Reklama

Mechanizm tych przestępstw był podobny. Ze sprzedającą kontaktowała się osoba pozornie zainteresowana kupnem wystawionego przez nią przedmiotu. Przestępca prosił o podanie adresu e-maila do kontaktu. Po krótkim czasie pokrzywdzona otrzymywała elektroniczną wiadomość o rzekomej zapłacie za zamówienie i konieczności kliknięcia w link celem weryfikacji otrzymanej płatności. Następnie sprzedająca logowała się do swojego banku na stronie internetowej, do której przekierowało ją kliknięcie w podany link. To już wystarczyło, żeby z konta sprzedającej oszust pobrał pieniądze. 

Policjanci po raz kolejny apelują, aby dokonując transakcji przez internet zachować zdrowy rozsądek. Jednocześnie pamiętajmy, aby zawsze weryfikować adres strony, z której wykonujemy płatności elektroniczne lub sprawdzamy stan konta. Nie podawajmy również danych z karty kredytowej na stronach internetowych podsyłanych w linkach z niepotwierdzonego źródła. 

KPP Łańcut

Post Author: Adam Kunysz