Był dyrektorem Muzeum-Zamku w Łańcucie w latach 1952 – 1972. Pod jego zarządem zaniedbana w pierwszych latach po wojnie placówka stała się niezwykle ciekawym muzeum zabytkowych wnętrz, a także ważnym ośrodkiem licznie odwiedzanym przez turystów z kraju i zagranicy.
Antoni Duda – Dziewierz – bo o nim mowa, oprócz zakrojonych na szeroką skalę prac remontowych i konserwatorskich, stworzył klimat do organizowania w łańcuckim zamku koncertów kameralnych, które dzięki telewizyjnym transmisjom oglądane były i są przez tysiące melomanów w kraju i za granicą.
W ciągu 20 lat zarządzania łańcuckim Muzeum dał się poznać jako dobry gospodarz i świetny organizator. Wpierał ochronę zabytków sztuki cerkiewnej, powołał Wojewódzką Pracownię Konserwatorską, zaopiekował się parkiem w Sieniawie, współorganizował Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, zrealizował odnowę pałacu Lubomirskich w Przeworsku.
W miniony piątek, 21. października br. w Muzeum-Zamku w Łańcucie miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać dyrektora A. Dudy Dziewierza. Z inicjatywą uhonorowania tej zasłużonej postaci wystąpiła wnuczka dyrektora – Zuzanna Guzel-Szczepiórkowska.
Dzięki przychylności obecnego dyrektora Muzeum Wita Karola Wojtowicza udało się to zamierzenie sfinalizować. Marmurową tablicę odsłonięto w holu przed sekretariatem Muzeum.
A.K.
Fot. ADAM KUNYSZ