Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Antoniego Dudę-Dziewierza dyrektora Muzeum-Zamku w Łańcucie w latach 1952 – 1972

Był dyrektorem Muzeum-Zamku w Łańcucie w latach 1952 – 1972. Pod jego zarządem zaniedbana w pierwszych latach po wojnie   placówka  stała się niezwykle ciekawym muzeum zabytkowych wnętrz, a także ważnym  ośrodkiem licznie odwiedzanym przez turystów z kraju i zagranicy.

Reklama

Antoni Duda – Dziewierz  – bo o nim mowa, oprócz zakrojonych na szeroką skalę prac remontowych i konserwatorskich,  stworzył klimat do organizowania w łańcuckim zamku koncertów kameralnych, które dzięki telewizyjnym transmisjom oglądane były i są przez tysiące melomanów w kraju i za granicą.

W ciągu 20 lat zarządzania łańcuckim Muzeum dał się poznać jako dobry gospodarz i świetny organizator. Wpierał ochronę zabytków sztuki cerkiewnej, powołał Wojewódzką Pracownię Konserwatorską, zaopiekował się parkiem w Sieniawie, współorganizował Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, zrealizował odnowę pałacu Lubomirskich w Przeworsku.

W miniony piątek, 21. października br. w Muzeum-Zamku w Łańcucie miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać dyrektora A. Dudy Dziewierza. Z inicjatywą  uhonorowania tej zasłużonej postaci wystąpiła wnuczka dyrektora – Zuzanna Guzel-Szczepiórkowska.

Dzięki przychylności obecnego dyrektora Muzeum Wita Karola Wojtowicza udało się to zamierzenie sfinalizować. Marmurową tablicę odsłonięto w holu przed sekretariatem Muzeum.

A.K.

Fot. ADAM  KUNYSZ

 

Post Author: Adam Kunysz