O cyberprzemocy z licealistami

Bezpieczeństwo w sieci – było tematem serii spotkań policjantów z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie. Problem przemocy z wykorzystaniem nowych technologii cieszył się wśród młodzieży dużym zainteresowaniem.

Cyberprzemoc jest coraz częstszą formą przemocy wśród dzieci i młodzieży. Sprawca, który często czuje się anonimowy i bezkarny w sieci, wykazuje większą śmiałość w ośmieszaniu i dyskryminowaniu innych, bo  nie musi stanąć „oko w oko” ze swoją ofiarą. Taka forma przemocy jest szczególnie groźna, gdyż poniżające i kompromitujące treści dostępne są dla wielu osób w bardzo krótkim czasie. Nawet jeśli sprawca zostanie ukarany, wpisy usunięte, to ich kopie i tak pozostają na wielu komputerach i serwerach.

Reklama

Dlatego łańcuccy policjanci odwiedzają szkoły, aby rozmawiać z uczniami na temat „agresji elektronicznej”. Wczoraj funkcjonariusze spotkali się z uczniami klas pierwszych II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie. Młodzież, wśród której coraz częściej dochodzi do cyberprzemocy, z uwagą słuchała o jej formach, odpowiedzialności prawnej oraz o algorytmie postępowania w przypadku styczności ze sprawcą, jak też ofiarą cyberprzemocy. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali filmy edukacyjne obrazujące zagadnienia internetowego „hejtu” czy niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym i nieostrożnym korzystaniem z Internetu. 

Dzieci i młodzież, wśród której coraz częściej dochodzi do „agresji elektronicznej”, często nie zdają sobie sprawy z negatywnych konsekwencji swojego zachowania. Dlatego tak ważna jest rozmowa na temat odpowiedzialności prawnej oraz o algorytmie postępowania w przypadku styczności ze sprawcą, jak też ofiarą cyberprzemocy. 

Foto: KPP Łańcut

Post Author: Adam Kunysz