“Zemsta” Aleksandra Fredry w Miejskim Domu Kultury

To kolejne wydarzenie artystyczne, które powraca z nową premierą przygotowaną przez zespół teatru NOWA LUTNIA. Teatr NOWA LUTNIA rozpoczął swoją drogę artystyczną w grudniu ubiegłego roku i teraz po miesiącach przygotowań zaprezentuje „ZEMSTĘ” A. Fredry w reżyserii Elżbiety Winiarskiej.
 
Pomysłodawcą wyboru sztuki był dyr MDK Andrzej Piechowski. Po poprzedniej premierze powiększył się skład zespołu i dzięki temu można było pracować nad realizacją właśnie „ZEMSTY”. Dzieło A. Fredry towarzyszyło od początku istnienia LUTNI, kiedy w 1945 roku jako inaugurację działań teatralnej grupy przygotowano spektakl A. Fredry „ZEMSTĘ” w reżyserii Stanisława Wilanowskiego, reżysera, repatrianta przybyłego z Sokala.

Popularność tytułu przyczyniła się do wielkiego wydarzenia, którego bohaterem był Ludwik Solski, wybitny artysta sceny polskiej. Na zaproszenie ówczesnych władz LUTNI gościł w Łańcucie cztery dni biorąc udział w spektaklu, wcielając się w rolę Dyndalskiego. Jubileusz 30.lecia teatru LUTNIA był okazją do ponownej realizacji „ZEMSTY” w reżyserii Antoniego Sobolewskiego. Uroczystość miała miejsce 27. września 1975 r. w nowym, oddanym do użytku Powiatowym Domu Kultury w Łańcucie .
 
Teraz po 77 latach od pierwszego spektaklu rodzącej się LUTNI i po 47 latach od ostatniej premiery Teatru LUTNIA, w Miejskim Domu Kultury będzie miało miejsce wydarzenie artystyczne, kolejna odsłona „ZEMSTY” A. Fredry, w wykonaniu Teatru NOWA LUTNIA. Premiera będzie miała miejsce 25 listopada o godz. 18.00. Po spektaklu w holu MDK będzie otwarcie wystawy poświęconej dawnej LUTNI .
 
Z inicjatywy pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie powstał projekt „Teatr LUTNIA – nowe odkrycie”, otrzymane środki z programu „Równać szanse’’ przeznaczono na zbiór i ekspozycję pamiątek po dawnej LUTNI. Ekspozycję połączono z ostatnią sesją zdjęciową zespołu teatru NOWA LUTNIA, która odbyła się we wnętrzach Zamku w pałacowym teatrzyku. W sesji zdjęciowej aktorzy występują w kostiumach zachowanych z lat dawnej LUTNI, również w tych pięknie odnowionych kostiumach będzie można podziwiać ich na scenie MDK.

Zainteresowanych naszych widzów zapraszamy na kolejny spektakl , który zagramy 11.grudnia br. o godz.18.00 w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie.

W spektaklu udział biorą : Andrzej Gucwa, Katarzyna Kluz, Jacek Szajer, Agnieszka Rozwód, Karol Kraus, Kamil M. Winiarski, Damian Marchel, Bartłomiej Gucwa, oraz Anna Barnat, Marta Lekowska, Magdalena Nowak, Aurelia Piekło, Anna Szląskiewicz.
Reżyseria Elżbieta Winiarska.
Scenografia Marek Hepnar.
Kostiumy Aurelia Piekło.

Projekt współfinansowany ze środków otrzymanych od Burmistrza Miasta Łańcuta w ramach zadania publicznego z zakresu kultury. Wnioskodawcą projektu jest Stowarzyszenie COOLTURA działające przy MDK w Łańcucie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

Post Author: Adam Kunysz