Łańcuckie Wieczory Muzyki – recital Romana Peruckiego

Wczoraj po wieczornej mszy świętej w Kościele Parafialnym św. Józefa na Podzwierzyńcu, zgromadzeni w świątyni melomani mieli okazję wysłuchać wspaniałego koncertu organowego. W ramach Łańcuckich Wieczorów Muzyki wystąpił znakomity organista – profesor Roman Perucki.

Reklama

Na program ponad godzinnego koncertu złożyły się utwory: J.S. Bacha, Feliksa Mendelssohna-Bartholdyego, Aleksandra Guilmanta, Cesara Francka i Louisa Viernea.

Koncert prowadził jak zawsze perfekcyjnie przygotowany Krzysztof Szczepaniak, który przedstawił dorobek artystyczny profesora Peruckiego. A trzeba stwierdzić, że jest on imponujący.

Roman Perucki jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Leona Batora. Od roku 1984 związany jest zawodowo z Gdańską uczelnią, obecnie jako profesor. Pełni funkcję pierwszego organisty Katedry w Oliwie.

Ma na swoim koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz telewizji brytyjskiej, słowackiej i innych. Nagrał 28 płyt i ponad 2 tysiące recitali.

Za swą działalność artystyczną  otrzymał liczne nagrody i odznaczenia, m.in.: złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal św. Wojciecha za zasługi dla Gdańska oraz odznaczenie papieskie – Pro Eccelesia et Pontifice.

Profesor Perucki jest dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra” z którym organizuje liczne konkursy, koncerty organowe  i festiwale w kościołach Pomorza.

Łańcuckie Wieczory Muzyki to impreza cykliczna, której organizatorem jest Łańcuckie Towarzystwo Muzyczne, którego prezesem jest Jolanta Filar- Choińska. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Łańcuta i życzliwości burmistrza Rafała Kumka oraz gospodarzy kościołów św. Stanisława i św. Józefa – ks. prałata Grzegorza Garbacza i ks. Alojzego Szweda, melomani mają od kilku lat okazję posłuchać utworów znanych kompozytorów w wykonaniu znakomitych, światowej sławy wykonawców.

Niezwykle wysoki poziom koncertów jest zasługą kierownika artystycznego Wieczorów Jana Szydło, który zawsze zaprasza do Łańcuta najlepszych wykonawców.

A.K.

Fot. Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz