Uroczysta przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

Wczoraj na placu przed łańcuckim zamkiem odbyła się uroczysta przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i była zwieńczeniem pierwszego etapu szkolenia dla 72 nowych żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
 
Jako pierwszy do żołnierzy i ich rodzin zwrócił się płk Michał Małyska – dowódca Brygady. Przypomniał, że podległa mu jednostka należy do najliczniejszych brygad obrony terytorialnej w Polsce, na szeregi której – jak podkreślił – składa się blisko 4000 żołnierzy i pracowników wojska. Pułkownik Małyska dodał, że „stanowi to namacalny dowód rosnącego wzrostu odpowiedzialności za Polskę i bezpieczeństwo naszego kraju”.
 
Do nowych żołnierzy list skierował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Stajecie się dziś żołnierzami Wojska Polskiego. Będziecie wspierać mieszkańców waszej najbliższej okolicy w myśl motta: „zawsze gotowi, zawsze blisko” – napisał.
 
Następnie głos zabrała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Bardzo dziękuję za to, że 72 kolejne osoby podjęły decyzję o wstąpieniu w szeregi Brygady. To dobra decyzja. Służba państwu wymaga poświęcenia, jest zobowiązaniem, ale jest także źródłem wielkiego honoru – podkreśliła wojewoda. Ewa Leniart podziękowała za wsparcie, jakie na przestrzeni ostatnich lat świadczyli w czasie kryzysów. Wszędzie tam na posterunku byli żołnierze obrony terytorialnej – mówiła.
 
Wojewoda przypomniała też o testamencie patrona jednostki. Nawiązała do listów, jakie pułkownik Łukasz Ciepliński wysyłał z celi śmierci do swojego kilkumiesięcznego syna. Ewa Leniart zauważyła, że stanowią one także wskazówkę dla wstępujących w szeregi Brygady.
 – Kochaj ojczyznę i dbaj o jej rozwój zawsze. Polska musi zająć należne jej miejsce. To co dobre i sprawiedliwe przyjmuj, to co niskie i nikczemne odrzucaj – cytowała wojewoda.
 
Do uczestników list napisał również Władysław Ortyl – marszałek województwa podkarpackiego, który został odczytany przez członka zarządu Stanisława Kruczka. Głos w trakcie uroczystości zabrali też: starosta łańcucki Adam Krzysztoń oraz burmistrz Łańcuta Rafał Kumek.
——
 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej powstała w pierwszym etapie formowania WOT. 1 marca 2017 roku, na mocy decyzji ministra obrony narodowej, otrzymała imię płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Tym samym brygada na Podkarpaciu z honorem kultywuje tradycje jednostek wojskowych i pododdziałów partyzanckich zbrojnego podziemia niepodległościowego Podokręgu Armii Krajowej Rzeszów, kryptonim „Woda”, „Ogniwo”, „Rezeda” i Okręgu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Rzeszów.
Podkarpacki UW Rzeszów
 
 
 

Post Author: Adam Kunysz