Stracili pieniądze podczas internetowej sprzedaży

Tylko w ten weekend do łańcuckiej komendy zgłosiły się dwie osoby, które straciły pieniądze podczas internetowej sprzedaży. Obaj pokrzywdzeni padli ofiarami wyłudzenia danych po kliknięciu w link przesłany przez przestępców. Pokrzywdzeni stracili od kilkuset do kilku tysięcy złotych. 

Łańcuccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność przy robieniu zakupów i płatności przez Internet. Zachowajmy czujność i nie dajmy się ponieść okazjom cenowym bez sprawdzenia rzetelności sprzedawcy. Uważajmy też gdy sami wystawiamy towar do sprzedaży, a potencjalny kupujący proponuje wysłanie na swój koszt kuriera i przesyła nam link do nadania przesyłki. Tylko w ostatnich dniach dwóch mieszkańców naszego powiatu straciło w ten sposób pieniądze.

Reklama

W obu przypadkach działanie oszustów było podobne. Z pokrzywdzonym, który wystawił towar do sprzedaży na jednym z portali ogłoszeniowych skontaktował się potencjalny „kupiec”. Zainteresowany zaproponował, że sam opłaci przesyłkę i wyśle po nią kuriera.  Aby otrzymać pieniądze sprzedający musiał tylko wejść w link przesłany w wiadomości i zalogować się na koncie swojego banku. Następnie zatwierdzić weryfikacyjnego smsa. 

Obaj mężczyźni w pośpiechu nie zwrócili uwagi na treść otrzymanej wiadomości i potwierdzili zawarte w nich przelewy. W ten sposób stracili od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Oszuści przejęli również dostęp do ich kont bankowych.

Szczególnie w okresie przedświątecznej sprzedaży wrasta aktywność cyberprzestępców. Wiele osób mimo zapłaty nie otrzymuje zamówionego towaru. Jednak ofiarą oszustów padają też osoby sprzedające swoje rzeczy w internecie. Tylko w ostatnich dniach dwóch mieszkańców naszego powiatu straciło w ten sposób po klika tysięcy złotych. 

To już kolejne przypadki kiedy ofiarą oszustów padają osoby chcące sprzedać swoje rzeczy w internecie. Przestępcy coraz częściej wykorzystują fałszywe strony portali aukcyjnych, bankowości internetowej, operatorów płatności, czy firm kurierskich aby uzyskać dostęp do naszego konta. Dlatego pamiętajmy, aby zawsze weryfikować adres strony, z której wykonujemy płatności elektroniczne. Nie podawajmy również danych do kont bankowych czy kart kredytowych na stronach internetowych podsyłanych w linkach z niepotwierdzonego źródła. Naszą czujność powinna również zwrócić prośba o weryfikację i zalogowanie się na nasze konto przez podany link, kiedy to my mamy otrzymać zapłatę.

KPP Łańcut
 

 

Post Author: Adam Kunysz