Promocja książki poświęconej dyrektorowi Antoniemu Duda-Dziewierzowi podczas XVII Łańcuckiej Resursy Kultury Pamięci

W październiku minionego roku w Muzeum-Zamku w Łańcucie odsłonięta została tablica upamiętniająca Antoniego Dudę-Dziewierza – dyrektora Muzeum, który pełnił tę funkcje w latach 1952-1972. O tym jaki był Antoni Duda-dziewierz  i co łańcuckie Muzeum jemu zawdzięcza można przeczytać w książce, której autorką jest wnuczka dyrektora – Zuzanna Guzel-Szczepiórkowska.

Reklama

Promocja tej niezwykle ciekawej lektury odbyła się we wtorek,  25 maja br. podczas XVII Łańcuckiej Resursy Kultury Pamięci, którą prowadził Wit Karol Wojtowicz.  W oparciu o zachowane w muzealnych archiwach dokumenty, wspomnienia  ludzi, którzy w tamtych latach pracowali w Muzeum i liczne zachowane zdjęcia powstała publikacja, która przybliża czytelnikowi postać tego niezwykle zasłużonego człowieka, który dzięki swojemu ogromnemu zaangażowaniu uratował od dalszej dewastacji  jeden z najcenniejszych zabytkowych obiektów na Podkarpaciu.

Uczestnicy spotkania, których największa sala dawnego Kasyna Oficerskiego z trudem pomieściła, mieli okazję obejrzeć kilkunastominutowy film nakręcony przez Telewizję Polską w roku 1971, którego bohaterem był dyrektor A. Duda-Dziewierz. Po przyjeździe w roku 1952 do Łańcuta i objęciu funkcji dyrektora Muzeum-Zamku rozpoczął zakrojone na szeroką skalę prace remontowe i rekonstrukcyjne, przywracając temu cennemu zabytkowi dawny blask. Zatrudniając doskonałych fachowców utworzył Wojewódzką Składnicę Zabytków Ruchomych,

Wojewódzką Pracownię Konserwatorską, zorganizował Dni Muzyki Kameralnej. Wspierał organizacyjnie prace remontowe w pałacu w Krasiczynie, dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu, pałacach w Przeworsku i Sieniawie.

O wszystkich tych działaniach dyrektora można przeczytać w wydanej staraniem jego wnuczki Zuzanny Guzel-Szcepiórkowskiej biografii, którą autorka chętnie podpisywała po zakończonym spotkaniu.

A.K.

Fot. Adam Kunysz

 

Post Author: Adam Kunysz