Uroczyste obchody 232 rocznicy Konstytucji 3 Maja

3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli.

Dzisiaj w rocznicę Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja, w Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w całej Polsce odbywają się uroczystości związane z tym doniosłym wydarzeniem. W Łańcucie rozpoczęła je tradycyjnie uroczysta msza święta w Kościele Parafialnym św. Stanisława. Po zakończonej liturgii, której przewodniczył ks. proboszcz Grzegorz Garbacz, delegacje biorące udział w uroczystości złożyły wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi 1oo. i 200. rocznice  uchwalenia 3-Majowej Konstytucji.

W uroczystości uczestniczyli m.in:  parlamentarzyści z posłem na Sejm RP Kazimierzem Gołojuchem, starostą łańcuckim Adamem  Krzysztoniem i burmistrzem miasta Rafałem Kumkiem. Obecna była delegacja z ukraińskiego miasta Stryj z dziekanem stryjskim o. Iwanem Barabaszem.

A.K.

Fot. Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz