“Twarze” – wernisaż wystawy grafiki Urszuli Opałki w Galerii MDK

Śpiewa, tańczy, maluje, fotografuje, pisze wiersze, ale przede wszystkim tworzy wspaniałe grafiki. Urszula Opałka – bo o niej mowa – jest absolwentką Instytutu Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego na wydziałach – Grafiki w pracowni druku wklęsłego prof. Włodzimierza Kotkowskiego i Malarstwa – prof. Tadeusza Gustawa Wiktora.

Reklama

W 2001 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem, a  dwa lata później  zaliczyła staż w pracowni linorytu Uniwersytetu Rzeszowskiego u prof. Tadeusza Nuckowskiego. Ukończyła także Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny organizowany przez Studium Choreograficzne WSP w Rzeszowie z dziedziny tańca ludowego.

W piątkowe popołudnie, 2. czerwca br. w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie miał miejsce wernisaż wystawy grafiki artystki pt. “Twarze”. Wystawę otworzył burmistrz miasta Rafał Kumek, w towarzystwie kierownika artystycznego MDK Adama Opałki (prywatnie męża artystki). Kilkadziesiąt grafik zaprezentowanych na wystawie to tylko część bogatego dorobku autorki. Ich tematyka jest różnorodna. Są tam,  m.in. portrety rodzinne, przyroda, kompozycje metaforyczne.

Moje życie zawodowe – mówi Urszula Opałka – to sztuki plastyczne. Uprawiam rysunek, malarstwo, grafikę warsztatową, ilustrację. Ale zajmuję się także choreografią. Moją pasją jest taniec ludowy i współczesny, nieobce są mi formy teatralne, śpiew i poezja. One wszystkie przenikają się wzajemnie i uzupełniają. Inspiruje mnie człowiek, otaczający świat, natura, rzeczywistość i wyobraźnia.  W malarstwie lubię “bawić się” kolorem i poszukiwać. Jako główne środki wyrazu staram się stosować własne zestawienia barwne, efekty świetlne i ekspresyjną fakturę. Uprawiam głównie malarstwo olejne, posługując się różnymi narzędziami takimi jak: pędzle, szpachle, szmatki, palce dłoni. Obrazy tworzę na różnych podłożach, przede wszystkim na płótnie, ale także na tekturze i płytach.

W świecie graficznym artystka porusza się w sposób tradycyjny, sięgając do dawnych technik i narzędzi graficznych, przy jednoczesnym poszukiwaniu własnych rozwiązań podczas tworzenia grafik. Stosowane przez nią techniki grafiki artystycznej wklęsłodrukowej to: akwaforta, akwatinta, miękki werniks, sucha igła, mezzotinta czy tekturografia.

Bardzo lubię pracować z dziećmi i młodzieżą jako choreograf i instruktor grafiki warsztatowej w Miejskim Domu Kultury i Centrum Kultury Gminy Markowa. W łańcuckim MDK powstała – jako jedna z nielicznych na Podkarpaciu –  pracownia grafiki, gdzie najmłodsi pod moim okiem tworzą bardzo ciekawe prace – dodaje artystka.

Wystawa grafiki Urszuli Opałki pt. “Twarze” czynna będzie do 4. lipca br.  w godzinach dostępności Galerii MDK .

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz