Wystawa prac Stanisława Grocholskiego i konferencja upamiętniająca Żołyniaka

Gminny Ośrodek Kultury w Żołyni i Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział w Rzeszowie zapraszają w dniach 1-2 lipca 2023 r. godz. 10.00 do GOK w Żołyni ul. Smolarska 1 na konferencję „Żołyniacy na mapach świata”. Sesja naukowa i wystawa dzieł Stanisława Grocholskiego malarza, portrecisty, ilustratora będzie na początku wakacji znaczącym wydarzeniem kulturalnym na terenie powiatu łańcuckiego.

Reklama

Artysta urodził się 6 czerwca 1860 r. w Żołyni. Studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesorów: Jana Matejki i Władysława Łuszczkiewicza w latach 1877-1880. Następnie kształcił się w Wiedniu, Paryżu i Monachium. W tym ostatnim mieście prowadził własną szkołę malarstwa, w której kształcili się m.in.: Gustaw Gwozdecki, Karol Wierusz-Kowalski, Henryk Szczygliński, Soter Jaxa Małachowski, Marian Trzebiński.

Malował portrety i sceny rodzajowe z życia wsi. Jako jeden z pierwszych artystów podejmował tematy z życia Hucułów. Motyw ten był później modny w sztuce Młodej Polski. W 1901 r. przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywał m.in. w Chicago, Nowym Jorku i Buffalo, gdzie zmarł 26 lutego 1932 r.

Stanisław Grocholski z Żołyni należał do najwybitniejszych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej, a obecnie jego dorobek nie jest znany szerszemu gronu odbiorców. Konferencja będzie wydarzeniem promującym jego biografię i malarstwo, a jednocześnie podkreślającym jego żołyński rodowód. Szczegóły programu konferencji na plakacie. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa malarstwa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie i kolekcji prywatnych. W imieniu organizatorów zapraszamy do wzięcia udziału.

Tekst i zdjęcie: Robert Kochman

Post Author: Adam Kunysz