Niecodzienna multimedialna wystawa fotografii pięknych koni arabskich w Łańcucie!

Turyści odwiedzający Muzeum-Zamek w Łańcucie mają od kilku dni dodatkową atrakcję. W budynku dawnej Ujeżdżalni  – Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego  można obejrzeć 70 fotografii  z cyklu zatytułowanego „Po prostu araby”. Tym razem wśród zabytkowych pojazdów konnych znalazł się multimedialny zestaw wystawowy „Polskie araby, konie piękne i zuchwałe”.

Reklama
Autorem fotografii jest znakomity fotografik, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych –  Mariusz Wideryński, animacje i montaż prezentowanych zdjęć przygotowała –  Maria Mastalerz.
Tytułowy cykl fotografii został przygotowany wyłącznie do pokazu w Łańcucie.
 
– Dlaczego na fotografiach prezentowane są właśnie araby? – zapytaliśmy autora zdjęć Mariusza Wideryńskiego.  –  Bo nie ma równie pięknych koni jak araby. Wiem, wiem: ktoś powie, że wszystkie konie są piękne. Ale, araby to niekwestionowana końska arystokracja w każdym calu, to kwintesencja piękna i elegancji, harmonijnej budowy i lekkość ruchu. Nigdy nie spotkałem koni równie urodziwych – z tak wyrazistymi, dużymi czarnymi oczami i z czułymi okazałymi chrapami, delikatnych i zarazem zuchwałych. Uwielbiam, kiedy dumnie podniesioną głową, błyskami owych czarnych wyrazistych oczu, rozdętymi niespokojne chrapami i krótkim parskaniem oraz sterczącym niczym pióropusz ogonem, podkreślają swoje emocje. Jakież są one wtedy cudne! – odpowiada Mariusz Wideryński.
 

– Ta wystawa nieprzypadkowo  prezentowana jest w Łańcucie – mówi Aldona Cholewianka-Kruszyńska, Kurator Zbiorów i Ekspozycji Historycznych,  kustosz Działu Pojazdów Konnych.    – W polskiej historii koni arabskich czystej krwi, araby pochodzące z kresowych stadnin hrabiów Potockich mają swoje znaczące miejsce. Hodowano je  w tulczyńskiej stadninie Stanisława Szczęsnego Potockiego oraz później, w mającej Sanguszkowską proweniencję dzisiaj legendarnej stadninie w wołyńskich Antoninach hrabiego Józefa Potockiego. To właśnie w Antoninach wyhodowany został najsłynniejszy koń czystej krwi arabskiej Skowronek. Do podłańcuckiej  Albigowej,  gdzie znajdowała się stadnina  założona jeszcze w k. XIX wieku przez III Ordynata na Łańcucie, hrabiego Romana Potockiego ( przede wszystkim hodowano tam huntery używane do polowań par force a w międzywojniu polo pony i remonty dla wojska), ostatni ordynat Alfred Antoni Potocki zakupił w roku 1924, w drodze powrotnej ze swego słynnego safari Nad Białym Nilem, wielkiej urody Kafifana. Jego portrety , autorstwa Wojciecha Kossaka i Wrighta Barkera, obejrzeć możemy w Wozowni Zamkowej.

Właścicielami pięknych koni prezentowanych na fotografiach są:

• Stadnina Koni Białka
• Black Lady Arabians
• Stadnina Koni Dąbrówka
• Stadnina Koni Arabskich Ematina
• Stadnina Koni Janów Podlaski
• Klikowa Arabians
• M Arabians
• Regina Arabians
• Stadnina Koni Michałów
• Sil-Ven Black Arabians
• Zalia Arabians
 
Wystawa pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, będzie dostępna dla zainteresowanych aż do listopada br., w godzinach pracy Muzeum- Zamku w Łańcucie.
 
MARIUSZ  WIDERYŃSKI – fotograf oraz nauczyciel akademicki, profesor sztuki.

Po ukończeniu studiów, dyplom z geologii historycznej schował do szuflady, a fotografia, jego wielka pasja, stała się zawodem i sposobem na życie. Zaczynał jesienią 1976 roku jako fotograf agencyjny w Krajowej Agencji Wydawniczej w oddziałach: Rzeszowie (1976-1979), Zakopanem (1979-1985), a następnie w Warszawie. W tym czasie dokumentował życie „zwykłych-niezwykłych ludzi”, fotografował architekturę i krajobrazy południa Polski.

Od końca lat osiemdziesiątych wykonuje wolny zawód fotografa. Zajmuje się szeroko rozumianą fotografią kreacyjną i dokumentalną; portretową oraz subiektywnie traktowaną fotografią krajobrazową. Autor licznych indywidualnych prezentacji swojej twórczości w krajui za granicą. Uczestniczył w wielu wystawach i projektach zbiorowych. Wśród swoich realizacji,za istotne uważa fotograficzne projekty: Fizjografie (Lublin 2009), „To the West from the East” (Tbilisi, Gruzja 2012), „Misteria prawosławia” (Warszawa 2013), „Podróż do niepamięci” (Białystok 2016), „Skit” (Bardejów, Słowacja 2018) oraz „Moje ich twarze albo życie opisane portretami” (Usti nad Labem, Czechy 2020). Jako znaczący w swoim dorobku wskazuje udział w projekcie „Partytury fotograficzne”, nowatorskim cyklu koncertów ukazujący relację pomiędzy obrazem i dźwiękiem, fotografią i muzyką współczesną (wybór): „Sen o Podlasiu” (2012), „Kamienie niepamięci” oraz „Oto” (2013), „Monaster” (2014). Ale za najważniejsze uważa obszerne autorskie publikacje albumowe, fotograficzne eseje znaczące dla kultury: „Łańcut” (Rzeszów 1991, ISBN 83-03-03320-4), „Pałac w Wilanowie” (Warszawa 2000, ISBN 83-87758-08-6), „Chłopi” Władysława Reymonta – 1280 fotografii oraz reprodukcji dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego oraz przedmiotów użytkowych ilustrujących czterotomową jubileuszową publikację (Warszawa 2000, ISBN 83-914322-0-3; tom I: ISBN 83-914322-1-1; tom II: ISBN 83-914322-2-X; tom III: ISBN 83-914322-3-8; tom IV: ISBN 83-914322-4-6), „Polska sztuka ludowa, Łowicz” (Warszawa 2001 ISBN 83-87758-06-X), „Łańcut” (Lesko 2009. ISBN 978-83-7576-051-4), „Duchowość prawosławia” (Warszawa 2015, ISBN 978-83-60311-98-1), „Sejm i Senat RP. Portret wielokrotny” – obszerna fotograficzna opowieść o architekturze siedziby Parlamentu RP (Warszawa 2018, ISBN 978-83-7666-510-8). W 2021 dołączył do bardzo prestiżowego grona „Magów fotografii końskiej” Polskiej Cyfrowej Biblioteki Jeździectwa portalu Legendy Polskiego Jeździectwa.

Należy do Stowarzyszenia Autorów „ZAiKS” oraz Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), w którym w latach 2005-2011 pełnił funkcję prezesa Zarządu Głównego. Wcześniej, w latach 2003–2005 był wiceprezesem ds. artystycznych Zarządu Okręgu Warszawskiego ZPAF oraz wiceprezesem ZG ZPAF.

Był pomysłodawcą oraz kuratorem wystaw fotografii, w tym ponad stu prezentacji twórczości najwybitniejszych autorów polskich i zagranicznych w Starej Galerii ZPAF w Warszawie oraz w innych galeriach i kilkunastu wystaw polskiej fotografii poza granicami kraju. Od lat organizuje plenery i warsztaty fotograficzne. Uczestniczy jako juror w konkursach oraz jako recenzent fotografii w przeglądach portfolio.

Pracę twórczą od lat łączy z dydaktyczną – jest nauczycielem akademickim, profesorem sztuki w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2007 roku przyjął zaproszenie prof. Stanisława Wieczorka z Wydziału Grafiki warszawskiej ASP i poprowadził zajęcia dla studentów studiów niestacjonarnych; taki był początek… W 2011 roku obronił doktorat z obszaru fotografii portretowej; a kilka lat później odbył postępowanie habilitacyjne w dziedzinie sztuk filmowych w zakresie fotografii. W 2019 roku postanowieniem Prezydenta RP uzyskał tytuł profesora sztuki; wszystkie etapy na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od 2009 roku pracuje na Wydziale Sztuki Mediów; kieruje Katedrą Koncepcji Mediów oraz prowadzi dyplomującą Pracownię Zastosowań Fotografii.

Wielką jego namiętnością od zawsze są góry, podróże i konie. Od 1978 roku jest czynnym ratownikiem górskim GOPR, a od niedawna seniorem ratownictwa górskiego.

Fotografie: Mariusz Wideryński

 

 
 
 

Post Author: Adam Kunysz