XXII Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa wyruszyła z Łańcuta na Jasną Górę

XXII Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta na Jasną Górę w dniach od 30 lipca do 4 sierpnia 2023 r. rozpoczęła się w niedzielę od Mszy Świętej o godz. 7.00 w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krzemienicy. Patronat nad pielgrzymką, jak co roku objął Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, który wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Łańcuckiego Markiem Ubermanem w tym roku pojadą na rowerach. Uczestnictwo w rowerowej pielgrzymce potwierdziło 156 osób, w wieku od 6 lat do 83 lat.

Reklama

  W ciągu pięciu dni pielgrzymi w żółtych koszulkach z herbem Powiatu Łańcuckiego pokonają trasę około 360 km. Odwiedzą oni na pątniczym szlaku takie miejsca kultu religijnego jak: Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, Sanktuarium Matki Bożej z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich, zabytkowy drewniany kościółek pw. św. Wojciecha w Gawłuszowicach, średniowieczną Kolegiatę w Wiślicy, Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Pilicy oraz Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie k. Żarek.

  W czwartek 3 sierpnia br. o godz. 17.00 w Bazylice Jasnogórskiej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej będzie sprawowana Msza Święta przez księdza Albina Pawłowskiego MS ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kobylance, który pełni obowiązki kapelana pielgrzymki. W ramach swojego urlopu kapłan podjął trud aktywnego wypoczynku i w każdym dniu będzie sprawował Eucharystię i służyć opieką duchową. W tym roku rekolekcje w drodze odbywają się pod hasłem: „WIERZYĆ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY”.
  Na piątek 4 sierpnia br. dla większości został zaplanowany powrót autokarem do Łańcuta. Jednakże, tak jak i w minionych latach znajdzie się grupa kilku kolarzy, którzy będą wracali na rowerach z Częstochowy do Łańcuta i to nawet w ciągu jednego dnia. Organizatorem pielgrzymki jest Mariusz Sroczyk z Krzemienicy, który wspierany jest przez pielgrzymów. Pomoc medyczną zabezpieczają pielęgniarki Anna Skóra i Aneta Sroczyk. Mechanikiem pielgrzymki jest Andrzej Chmura z Leżajska a kronikarzem pielgrzymki Robert Kochman Sekretarz Powiatu Łańcuckiego. W wodę mineralną i produkty żywnościowe od wielu lat zaopatruje pielgrzymów Ryszard Kucha Radny Rady Powiatu Łańcuckiego, który w tym roku jedzie samochodem chłodnią wypożyczonym od Jana Fołty z Markowej producenta tradycyjnych wyrobów wędliniarskich. Przewóz bagaży swoim transportem zapewnia Dariusz Gamracy rzeźbiarz z Bud Łańcuckich. Pielgrzymom służy też trzeci samochód bagażowy na co dzień wykorzystywany w firmie z Rogóżna Hydro-Tom Usługi Hydrauliczne, którego właściciel wraz z rodziną pielgrzymuje na rowerze. Prowadzącym grupę drugą i animatorem muzycznym pielgrzymki jest Wiesław Dedio wspierany przez Marię Kochman, Anetę Sroczyk, Agnieszkę Panek, Monikę Harpulę, Weronikę Harpulę i każdego kto potrafi śpiewać lub grać na instrumencie.

 Nad sprawnym przejazdem na trasie siedmiu grup pielgrzymkowych czuwa ósma grupa tzw. Lotna Brygada w składzie: Tomasz Harpula – prowadzący, Krzysztof Chmiel, Paweł Cieślachowski, Jaromir Golenia, Szymon Harpula, Paweł Kisiel, Bogusław Kukla, Tomasz Mielcarek, Piotr Noworol, Rafał Noworol, Tomasz Pawłowski, Krzysztof Pupka, Andrzej Szczupak i Robert Władyka. Pomagają im w każdej z siedmiu grup prowadzący, którymi są: Grzegorz Szubart, Wiesław Dedio, Emil Curzytek, Stanisław Drążek, Wiesław Pieniążek, Jarosław Kowalewski i Janusz Cierpisz. W każdej grupie kolarzy są oprócz osób prowadzących są też zamykający grupę w kolejności to: Piotr Frączek, Dariusz Hanus, Kazimierz Dziedzic, Kazimierz Wojnarski, Jacek Kapusta, Krzysztof Jamróg i Stanisław Dawidowicz. Organizatorzy przypominają o obowiązku korzystania z kasku rowerowego podczas jazdy na rowerze i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także stosowania się do poleceń osób funkcyjnych w kamizelkach odblaskowych. Dokumentację fotograficzną pielgrzymki będzie prowadził Jan Zięba, który na rowerze zdobył Wielką Złotą Kolarską Odznakę Pielgrzyma PTTK, gdyż w ciągu kilkunastu ostatnich lat odwiedził ponad tysiąc kościołów, co też zdołał udokumentować. Tylko nieco mniej kościołów na rowerze odwiedziły Irena Dziak i Maria Rejman, które też zdobyły Złote Odznaki.

 W pielgrzymce weźmie też udział wraz z wnukami Edward Krauz, organizator czternastu dotychczasowych pielgrzymek. Wśród ciekawostek i osobliwości tegorocznej pielgrzymki warto podkreślić, że na 156 pielgrzymów 14 nie ukończyło 18 lat i będą jechać pod opieką rodziców czy dziadków. Najstarszym kolarzem jest Roman Kapusta, który w tym roku ukończył 83 lata, zaś najmłodszą Lenka, która już po raz kolejny bierze udział w pielgrzymowaniu wraz ze swoim tatom Bogdanem Drożdżem i bratem Kacprem. Po raz pierwszy w tym roku w pielgrzymce weźmie udział 40 nowych uczestników, wśród których na rowerze pojedzie w zakonnym habicie Siostra Józefitka Benedetta Wiśniowska cssj z parafii pw. Nawiedzenia NMP w Tuchowie. W tym roku w pielgrzymce bierze udział 70 kobiet i 86 mężczyzn, co spełnia parytet w 45 procentach.

XXII Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta na Jasną Górę będzie przebiegać następującą trasą:
Dzień pierwszy-30 lipca (niedziela) Krzemienica wyjazd godz. 8.30 – Malinie godz. 17.00 trasa ok. 83 km godz. 6.30 – zbiórka na parkingu przy kościele w Krzemienicy;
Dzień drugi – 31 lipca (poniedziałek) Malinie godz. 7.45 – Wiślica godz. 17.30 trasa ok. 75 km;
Dzień trzeci – 1 sierpnia (wtorek) Wiślica godz. 8.30 – Kozłów godz. 16.30 trasa ok. 66 km;
Dzień czwarty – 2 sierpnia (środa) Kozłów godz. 8.00 – Kroczyce godz. 17.00 ok. 65 km;
Dzień piąty- 3 sierpnia (czwartek) Kroczyce godz. 8.30 – Jasna Góra godz. 14.00 trasa 55 km;
Dzień szósty – 4 sierpnia (piątek) Częstochowa wyjazd z parkingu koło klasztoru na Jasnej Górze godz. 10.00 planowany przyjazd autokaru do Łańcuta parking przy ul. Cetnarskiego 2 godz. 17.00.

Wszyscy uczestnicy pielgrzymki stosują się do przepisów obowiązujących uczestników ruchu drogowego w szczególności jedziemy na rowerach w kasku na głowie. Szczęść Boże na pielgrzymim szlaku.

Tekst i zdjęcia:ROBERT  KOCHMAN

Post Author: Adam Kunysz