Uważajmy na oszustów

Łańcuccy policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy na portalach społecznościowych podszywają się pod znajomych czy członków rodziny. Za pomocą przejętych kont lub komunikatorów internetowych, rozsyłają prośby o opłacenie jakiegoś zamówienia lub pożyczkę.

Reklama

W ostatnim czasie do łańcuckiej komendy zgłosiła się mieszkanka naszego powiatu, która padła ofiarą przejęcia konta, znajdującego się na jednym z portali społecznościowych oraz powiązanego z nim internetowego komunikatora. Oszust, podszywając się pod kobietę, wysłał do znajomych i rodziny prośbę o wygenerowanie kodu BLIK, dzięki któremu miał opłacić pilne zamówienie. Jedna spokrewniona z pokrzywdzoną osoba uwierzyła w informację przekazaną przez przestępcę i przesłała wygenerowane kody, na kwotę ponad tysiąca złotych.

Pamiętajmy, że oszuści coraz częściej podejmują próby wyłudzenia pieniędzy poprzez przejmowanie kont w portalach społecznościowych. Włamując się na czyjeś konto, przestępcy mają wgląd do rozmów właściciela tego konta ze znajomymi czy rodziną. Prośby o pomoc kierują zwykle do tych, z którymi rozmawia on najczęściej i utrzymuje dobry kontakt. Jednak niekoniecznie jest to regułą, czasem przestępcy wysyłają wiadomości na „chybił-trafił”. Oszust, wysyłając kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt wiadomości często znajduje jednego znajomego, lub członka rodziny, który zgadza się podać kod BLIK. Wtedy przestępca wypłaca pieniądze z bankomatu. Zazwyczaj są to kwoty rzędu kilkuset złotych.

Policjanci apelują do posiadaczy kont internetowych o weryfikowanie otrzymywanych wiadomości zawierających prośbę o udostępnienie kodu. Przed dokonaniem transakcji zadzwońmy i upewnijmy się, czy faktycznie to nasz znajomy lub członek rodziny potrzebuje pieniędzy.

KPP Łańcut
 

Post Author: Adam Kunysz