Ks. Witold Burda laureatem Nagrody Starosty Łańcuckiego podczas uroczystej Gali z okazji 25-lecia Powiatu

Już po raz 22. w minioną sobotę 30. września br.  odbyła się uroczysta Gala Nagrody Starosty Łańcuckiego, połączona  tradycyjnie już z wręczeniem Statuetki św. Michała Archanioła dla Szczególnej Osobowości Ziemi Łańcuckiej.

Reklama

W tym roku miała ona szczególną oprawę, bowiem zbiegła się z 25-leciem Powiatu Łańcuckiego. Z tej okazji uhonorowani zostali medalami za długoletnią służbę, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, nadanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę pracownicy Starostwa Powiatowego.

Z rąk wicewojewody podkarpackiego Jolanty Sawickiej otrzymali je: Renata Czechowicz, Bogdan Drożdż, Jadwiga Kochman, Danuta Ozga, Robert Szajnar, Edyta Urban  (medale srebrne) oraz Krzysztof Ozga (medal brązowy).

Od 2008 roku Zarząd Powiatu podejmuje uchwały o przyznaniu pamiątkowego symbolu „Zasłużony dla Powiatu Łańcuckiego”. Do grona wyróżnionych tym symbolem dołączyli: Maria Ryznar – Fołta – przewodnicząca Rady Gminy Markowa, Prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół  Markowej – za społeczną pracę przy prowadzeniu Skansenu Zagrody Muzeum Wsi Markowa oraz pochodzący z Handzlówki ks. Jacek Tendej – rektor Seminarium Duchownego w Bomanie w Papui Nowej Gwinei, za pracę na rzecz dobra wspólnego i rozsławianie powiatu łańcuckiego.

Podniosłym momentem uroczystej Gali było wręczenie Statuetki Świętego Michała Archanioła. W XXII edycji tej nagrody otrzymał ją z rąk starosty łańcuckiego Adama Krzysztonia  i towarzyszącej mu wicestarosty – Barbary Pilawy-Kraus  – ks. WITOLD  BURDA.

Tegoroczny laureat nagrody jest łańcucianinem. Święcenia kapłańskie przyjął w 2000 roku w Przemyślu. Studiował w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z teologii biblijnej. Jest wykładowcą w Seminarium Duchownym w Przemyślu. Przez wiele lat pełnił też funkcję wicedyrektora „Caritas” Archidiecezji Przemyskiej.

W 2017 roku został mianowany postulatorem procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów z Markowej. W 2018 – został dyrektorem Wydziału do Spraw Kanonizacyjnych Archidiecezji Przemyskiej. Jako postulator w 2020 r. ukończył pracę nad Positio, czyli dokumentem zbierającym informacje o Ulmach jako kandydatach na ołtarze.

Po opiniach wydanych przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, ekspertów, historyków, teologów i kardynałów, 17. grudnia 2022 roku papież Franciszek  podjął decyzję o beatyfikacji rodziny Ulmów.

Za sprawą błogosławionej Rodziny Ulmów  o Markowej i powiecie łańcuckim  zrobiło się głośno w Polsce i na całym świecie, a ks. Witold Burda dzięki swojemu zaangażowaniu i determinacji w podejmowanych działaniach, wniósł znaczący wkład w proces beatyfikacyjny Samarytan z Markowej, czym zasłużył na miano wybitnej osobowości Ziemi Łańcuckiej.

Gratulacje laureatowi złożyli przedstawiciele władz uczestniczący w wydarzeniu, m. in: poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek i wicewojewoda Jolanta Sawicka.

W części artystycznej wystąpili artyści Mazowieckiego Wędrownego Teatru Muzycznego: Maggie Tunkiewicz-Zakrzewska – sopran, Leszek Świdziński – tenor, Andrzej Witlewski – baryton i akompaniujący im Krzysztof Jaszczak. Koncert zatytułowany “Muzyka świata – od operetki po hity muzyki estradowej” został  niezwykle życzliwie przyjęty przez uczestników Gali, którzy nagrodzili artystów gromkimi brawami i na zakończenie – owacją na stojąco.

A.K.

Fot. Adam Kunysz

 

 

Post Author: Adam Kunysz