Uwierzyła oszustowi – straciła prawie 10 tysięcy złotych

Policja przestrzega przed telefonami od osób podszywających się pod pracowników banków. W niedzielę, ofiarą przestępców padła mieszkanka powiatu łańcuckiego. Kobieta straciła prawie 10 tysięcy złotych.

Reklama

W ostatnim czasie nasiliła się działalność oszustów wyłudzających informacje dotyczące m.in.: kont bankowych i kart kredytowych. Ofiary udostępniały swoje poufne dane, podczas wymiany korespondencji, w czasie internetowych transakcji.

W niedzielę, do łańcuckiej komendy zgłosiła się 21-latka, która padła ofiarą oszustwa. Z kobietą telefonicznie skontaktował się rzekomy „pracownik banku”, informując o próbie nieautoryzowanej transakcji na jej koncie bankowym. Podczas dwugodzinnej rozmowy, oszust przekonał pokrzywdzoną o konieczności instalacji telefonicznej aplikacji, zalogowaniu się do konta oraz wykonaniu operacji, która miała na celu zabezpieczyć jej pieniądze. Wskazany program dał przestępcy zdalny dostęp do telefonu i konta ofiary, a tym samym możliwość kradzieży prawie 10 tysięcy złotych. 

Policja po raz kolejny przypomina, aby zachować czujność w rozmowach telefonicznych, w których nieznany rozmówca porusza temat naszych oszczędności. Pamiętajmy również, że pracownik banku nigdy nie poprosi nas o dokonanie przelewu czy zainstalowanie aplikacji. Nie będzie się też pytał o login i hasło do logowania do serwisu bankowości internetowej. Dlatego jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do intencji rozmówcy rozłączmy się. Po odczekaniu min. 30 sekund połączmy się z daną instytucją wpisując oficjalny numer na klawiaturze numerycznej, a nie oddzwaniając na wcześniejsze połączenie.

KPP Łańcut

 

Post Author: Adam Kunysz