Urodził się 27 lipca 1971 r. w Kołaczycach. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Łańcucie. Jest wnukiem por. Józefa Borcza ps. Krótki – żołnierza Armii Krajowej oraz podziemia niepodległościowego, osoby represjonowanej. Andrzej Borcz jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych na Politechnice Krakowskiej, w Central Connecticut State University i Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Przedsiębiorca, od 2001 r. prowadzi firmę SECMA. Opublikował artykuły naukowe i popularnonaukowe związane z problematyką systemowego zarządzania w przedsiębiorstwach. W latach 2003–2009 prowadził zajęcia ze słuchaczami studiów podyplomowych z zakresu systemowego zarządzania jakością w Zakładzie Ekonomii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W październiku 2017 r. na Wydziale Socjologiczno-Historycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego obronił rozprawę doktorską zatytułowaną Obwód Łańcut SZP-ZWZ-AK w latach 1939–1945, która została wydana w ramach serii Monografie. Publikacja była rekomendowana przez wydawcę do najważniejszych konkursów książki historycznej w kraju oraz zgłoszona do międzynarodowej nagrody organizowanej przez Instytut Pileckiego. Monografia zwyciężyła w ogólnopolskim plebiscycie internetowym „Historia Zebrana”, na najlepszą książkę historyczną 2020 r., w kategorii „Okiem badacza”. Opracowanie to znalazło się w dziesiątce bestsellerów Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej w 2020 r.
Andrzej Borcz od wielu lat prowadzi niezależne badania historyczne związane z walką Polaków o wolność i niepodległość w ujęciu lokalnym. Jest autorem kilku pionierskich publikacji książkowych i artykułów naukowych o działaniach wojennych w czasie potopu szwedzkiego oraz o podziemiu niepodległościowym w okresie II wojny światowej.
W swojej pracy badawczej przeprowadził wiele wywiadów z uczestnikami konspiracji, archiwizując ich wspomnienia i relacje.
Oprócz badań naukowych wykazuje się szczególną troską o miejsca pamięci narodowej, bohaterów konspiracji wojskowej ZWZ-AK oraz rocznice wydarzeń. W latach 1995–2023 opublikował ponad sto artykułów historycznych. Współpracuje z miesięcznikiem „Biuletyn Informacyjny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej” oraz z magazynem „Odkrywca”. Poprzez wykłady i prelekcje aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i rocznicowych organizowanych w Łańcucie. Był konsultantem plenerowej rekonstrukcji historycznej „Burza” przeszła bokiem, zrealizowanej 30 sierpnia 2015 r. w Rakszawie.
Od lipca 2015 r. jest członkiem nadzwyczajnym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie. W styczniu 2022 r. został przyjęty w poczet członków Stowarzyszenia Historyków Wojskowości w Warszawie.
W styczniu 2021 r. wystąpił jako ekspert w programie telewizyjnym „Było, nie minęło… – Kronika Zwiadowców Historii”, w odcinku zatytułowanym „I otwarła się ziemia…”, zrealizowanym w Prywatnym Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie. Tematem było odkrycie w Łańcucie biało-czerwonych opasek naramiennych Armii Krajowej z oznakowaniem WP 39 pp.
Andrzej Borcz systematycznie współpracuje z wieloma instytucjami zaangażowanymi w procesy pielęgnowania pamięci o przeszłości, m.in.: samorządami, ośrodkami naukowymi i edukacyjnymi, placówkami muzealnymi, wydawnictwami, portalami internetowymi, a także z Instytutem Pamięci Narodowej.
Jest jednym z inicjatorów rozpoczętego w lutym 2023 r. ogólnopolskiego, społecznego projektu badawczo-edukacyjnego „Na tropie zrzutowisk Armii Krajowej” i współautorem odkrycia rzeczywistych ich lokalizacji na Podkarpaciu. Projekt ten zyskał uznanie Fundacji im. Janusza Kurtyki i otrzymał ogólnopolską nagrodę „Przeszłość/Przyszłość” w kategorii „Innowacyjne formy edukacji historycznej”. Decyzją Zarządu Głównego ŚZŻAK, w kwietniu 2022 r. za szczególne zasługi dla zachowania pamięci i wiedzy o Armii Krajowej, otrzymał okolicznościowy medal z okazji 80-lecia przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. 30 marca 2023 r. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał Andrzejowi Borczowi Medal Pro Patria.
info: IPN Oddział Rzeszów
Fot. IPN Rzeszów