Areszt dla sprawców przemocy domowej

Izolowanie sprawców od ofiar, to jeden z głównych celów postępowań dotyczących przestępstw związanych z przemocą domową. W ubiegły piątek do tymczasowego aresztu trafił 68-latek stosujący przemoc wobec swojej najbliższej rodziny. W poniedziałek natomiast, Sąd Rejonowy w Łańcucie zastosował trzymiesięczny areszt wobec 63-latka, który dotkliwie pobił swoją żonę. 

Zjawisko przemocy domowej jest jednym z podstawowych zagrożeń dla rodziny. Sprawca, wykorzystując przewagę siły, działa przeciwko innym domownikom, naruszając ich prawa i dobra osobiste, powodując cierpienie i szkody. Bardzo często świadkami, a także ofiarami, są dzieci. Aby zapobiec kolejnym aktom przemocy domowej konieczne jest izolowanie sprawców od ich ofiar.

Reklama

W ubiegły piątek tymczasowym aresztem został objęty 68-letni mieszkaniec gminy Markowa. Mężczyzna od dłuższego czasu stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec swojej rodziny. Teraz najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.  

Do aresztu trafił również 63-letni mieszkaniec gminy Żołynia. Końcem ubiegłego tygodnia, mężczyzna wszczął w domu awanturę, w trakcie której groził śmiercią domownikom. 63-latek zaatakował także swoją żoną i dotkliwie ją pobił. Agresywny mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. W poniedziałek sąd rejonowy podjął decyzję o trzymiesięcznym areszcie dla 63-latka.

Policja apeluje o zgłaszanie każdego przypadku przemocy domowej. Pamiętajmy, że aktualnie obowiązujące przepisy prawa pozwalają skutecznie chronić ofiary takiej przemocy. Dzięki stosowaniu środków zapobiegawczych, już na etapie postępowania przygotowawczego, udaje się zatrzymać spiralę przemocy, a sprawcy nie czują się bezkarni.

Pomoc możemy uzyskać nie tylko od funkcjonariuszy Policji, ale również w instytucjach i organizacjach udzielających pomocy osobom dotkniętym przemocą domową, w tym prowadzących oddziaływania korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie. 

Aktualny wykaz instytucji i organizacji, udzielających pomocy osobom dotkniętym przemocą domową na terenie województwa podkarpackiego, znajduje się na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

KPP Łańcut

Post Author: Adam Kunysz